Anne Beynim Aç- Bahar Eriş

0
813

Anne Beynim Aç- Bahar Eriş

Bu güzel kitabıma neresinden hangi noktasından başlasam bilemedim.

Şimdi size bir itirafta bulunayım. Genellikle ön yargılıyımdır Türk yazarlarına karşı. Yani ebeveyn kitapları yazan Türk yazarlar genelde hep yabancı yazarların taklidi niteliğinde geliyor benim gözüme. Ama bu kitap var ki bu kitap işte tamamen gözümü sonra da gönlümü dolduran cinsten olmuş. Çok çok hatta aşırı çokça beğendim…

Neredeyse çokça altını çizdim ve satır aralarında kendimi kaybettim.

Ama mesela yazarın bir de ilk kitabı var, ” Her çocuk üstün yeteneklidir.” diye ımmm şey mesela o kitap olmamış. Belki de yazarın ilk roman yazma heyecanına yenildi bilemedim ama ben beğenmedim. Beni tatmin edemedi.

Şimdi size diyeceğim o ki alın bu kitabı.

” Anne beynim aç” güzel bir sloganla gelmiş karşımıza. Yazar diyor ki kitabın kapağında;

“Çocuğunuzun karnı doyuyor, ya kalbi, ya beyni?”

Sizin çocuğunuzun kalbi doyuyor mu? Peki ya beyni? Ebeveynlik aslında bir tek mideyi doyurmakla olmaz. Çocuğunuzun ruhuna da hitap edebilmelisiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte bu kitapta çok güzel açıklamalar yer almaktadır.

Kitabın ilk sayfasında benim çokça sevdiğim Budist yazar Thich Nhat Hnah’ın yazısına da yer verilmiş. İşte Thich Nhat Hnah’ın yazısı;

anne-beynim-ac-bahar-eris

” Bir çocuk sahibi olmadan önce, bir yıl boyunca kendi içine derinlemesine bakmalı, sevgi dolu konuşmalar ve derin dinleme provaları yapılmalı, birbiriyle ve çocuklarıyla keyifli ilişki sürmelerini sağlayacak diğer uygulamaları öğrenmelidir. Dünyaya yeni bir hayat getirmek, ciddi bir iştir. Bir yıllık bir içe bakış ve hazırlık dönemi çok uzun değildir. Doktorlar ve terapistler, lisanslarına kavuşmak için on yıllık mesai harcıyorlar. Ancak yeterli hazırlığı veya eğitimi olmayan herkes anne baba olabiliyor. Anne babalar, çocuklarına mutluluk, barış ve neşe tohumlarını nasıl ekeceklerini öğrenebilirler. ”

Keyifli okumalar dilerim…

 

 

Share Button

CEVAP VER