Anne karnındaki bebeğin hareketleri

0
513

Anne karnındaki bebeğin hareketleri

Hiç düşündünüz mü her insanın karakteri nasıl ki apayrı ise anne rahminde ki bebeklerin bile daha doğmadan karakterleri biçilmiş ve anne karnında bir ceninken bile apayrı özelliklere sahip olarak büyümekteler.

Kendimden örnek vermem gerekirse, İlay o kadar az hareket eden bir bebekti ki, çoğu zaman karnımda uyurdu ve ben bin bir telaş ile kendimi NTS cihazlarına bağlı bulurdum. Şimdi geçmişe dönüp baktığımda amma da saçmalamışım diyorum.

Doktoruma gidip İlay’ın hareketlerinin inanılmaz az olduğunu söylediğimde sebebinin plesanta ki yaşlanmasından kaynaklandığını söylerdi.  Evet belki plesanta ki yaşlanmanın İlay’ın hareketlerinin az olmasına az da olsa sebebiyet vermiştir ama ben hepsinin ondan kaynaklandığını düşünmüyorum. Bu sessizlik ve az hareketlilik kesinlikle ve kesinlikle İlay’ın karakteriydi. Bunu şimdi çok daha iyi anlayabiliyorum…

Uraz o kadar hareketli bir bebek ki…

Geceleri bir dakika rahat durmuyor. Hatta dün gece uyurken resmen kaburga kemiklerimin titrediğini falan hissettim. Okuduğum bir kitapta bu durum şöyle özetleniyor;

Araştırmacılar çalışmalarına cenin hareketliliğinin genellikle huzursuzluk belirtisi olduğunu varsayarak başladılar.

Düşündüler ki; eğer bir çocuğun rahimdeki hareketlerinin tahmin edilebilir bir anlamı varsa, o da en hareketli ceninlerin büyüdükleri zaman da huzursuz insanlara dönüşecek olmalarıdır. Gerçekleşen de aynen böyle oldu. Rahimde en hareketli olan bebekler doğdukları zaman da en huzursuz bebekler olarak belirlendi. Hatta bu hareketli ceninler yalnızca birazcık huzursuz olmakla kalmayıp, huzursuzluk ile dolup taştılar.

Çocuk anneden nasıl derinden etkilenmesin?

Annenin kalp atışı kadar sıradan ve nötr gibi görünen şeylerin bile cenin üzerinde etkisi vardır.

Bu şüphesiz, çocuğun hayat destek sisteminin gerekli birer parçasıdır. Çocuk tabi ki bunu bilemez, ama bilir ki kalbin düzenli ritmi onun için evrenindeki en önemli takım yıldızlarından biridir. Bu sesle uyur, bu sesle uyanır, hareket eder ve dinlenir. İnsan beyni, rahimdeki bile, sembol üreten bir yapıya sahip olduğu için, rahimde ki cenin kalp atışlarına metoforik bir anlam yükler. İşte bu ses ona sakinliği, güveni, sevgiyi ifade eder. Bu sesin varlığında, genellikle serpilip gelişir.

Tabi ki kalp atışları bir kadının kontrolü altında değildir. Ama kadın, hisleriyle daha etkili bir şekilde baş edebilmeyi öğrenmelidir. Ve buda çocuğunun iyiliği için gereklidir çünkü çocuğunun aklı annenin duygu ve düşünceleri doğrultusunda gelişir. Çocuğun aklının zor, köşeli ve tehlikeli bir şekilde ya da yumuşak, akıcı ve açık olarak gelişmesi annenin düşüncelerin pozitif ve güçlendirici mi yoksa negatif ve çelişkili olduğu ile alakalıdır.

Bu tabi ki, arada sırada yaşanan şüphe ve belirsizliklerin çocuğunuza zarar veriği anlamına da gelmez. Bu tip duygular doğal ve zararsızdır. Burada bahsedilen belirgin ve sürekli davranış biçimleridir. Önemli olan annenin ne hissettiği ve çocuğuna ne hissettirdiğidir. 

Son bir kaç gündür doğum zamanı yaklaştıkça ve hazırlıklarımız süre geldikçe beni bir stres aldı ki sormayın. Hayır ben her şeye böyle rahat ve doğal yaklaşan insan gittim, son derece sinirli, agresif ve çekilmez bir insan haline geldim.

Kendimi gözlemlediğim kadarıyla, Uraz bu durumdan oldukça etkilenmiş durumda. Son zamanlarda onun hareketleri de hiç olmadığı kadar artmış durumda. Çok çok hareketli bir bebek olduğunu söyleyebilirim. Oysa ki 1 hafta öncesine kadar sessiz sakin yaşayıp gidiyorduk beraber.

Aynı şeyi hasta olduğumda da yaşadık. O geçmeyen ve 1 aydan fazla süren gribim boyunca Uraz yine çok hareketli bir cenin halini almıştı. Ne zaman ki ben sakinleştim, hastalığım bitti Uraz’ın hareketlerinde ciddi anlamda azalma gözlemledim.

Bu aralar da işte doğum stresiymiş, şuymuş buymuş fazlaca stresli bir ruh haline girdiğim rahatça gözlemlenebilir. Bende minik erkeğimle konuşuyorum onu çok sevdiğimi söylüyorum ve sık sık sakinleşelim diye klasik müzik açıyorum. İyi yapıyorum bence süper yapıyorum.

Sizinde karnınızda ki yavru oldukça hareketliyse aman diyim dikkat edin. Bebeğinizin karakteri sizlerin elinde…

 

 

Share Button

CEVAP VER