Bebeğinize Fransız Kalın- Pamela Druckerman

0
1118

Bebeğinize Fransız Kalın- Pamela Druckerman

Pamela Druckerman kitabını uzun uzun zamandır Blogcuanne’ de gördüğümden midir nedir bilmem, yollarını gözlediğim bir kitaptı. Kitap çıkar çıkmaz gidip D&R dan temin ettim ve tabi akşam eve gelir gelmez de hemen okumaya başladım.

Kitap da yazar Pamela kendi hayatından bahsetmiş bence iyi de yapmış. Farklı hayatlar hakkında şeyler okumayı severim. Kitap başlarda oldukça sarsa da yarısından sonra “Öhh be ne yapmış bu Fransızlar” moduna girdim. Yani çocuk yetiştirme tarzları bana o kadar uzak ki anlatamam.

Nasıl mı? Ufak tefek örnekler verebilirim sizin için…

İlk olarak Fransızlar bizim analar gibi öyle ulu orta emzirmiyorlar. Bu onlara çok itici geliyor. Emzirme olayı biraz daha mahremiyetlik bir olay onlarda. Neden anlamadım. Yani bebeğin talep ettiği gıdayı talep ettiği yerde alabilmesi en tabi hakkı bence… Ben de İlay’ı orta emzirdim ve hiç de gocunmadım. Uraz’ı da ulu orta emzireceğim ve yine gocunmayacağım.

Sonrasında Fransızlar bebekte olsa çocuklara bekleme disiplinini bence çok katı kurallarla öğretiyorlar. Mesela bebek 3 aylık ise 4 saatte bir emzirerek daha küçücük çocuğa beklemeyi öğreterek disipline etmeye çalışıyorlar.

Fransız ekolü bana biraz saçma geldi. Zaten illaki bir ekole bağlı olmak zorunda da değilim. Farklı ekolleri okumak isterken Fransızların çocuk yetiştirme tarzlarının bana hayli uzak olduğunu fark ettim. Yalnız Fransızların en sevdiğim çocuk yetiştirmede ki tutumları da şu oldu, uyutma modeli. Bakın bakın okuyun Fransızlar çocuklarını deliksizce nasıl saatlerce uyutuyorlarmış;

Fransız bebekleri kesintisiz gece uykularıyla meşhurlar. Sırrı Le Pause (duraklama) yöntemiymiş.

Bu yönteme göre bebeğiniz gece uyandığında hemen yanına gitmiyorsunuz ki kendi kendine dalabilmeyi öğrensin. Siz yanına gittiğinizde bu yeteneğini geliştirmesini engelliyorsunuz ve bebek her uyandığında sizi yanında ister bir duruma geliyor, bunun sonucunda geceleri kesintisiz uyuyamıyor. Ağladığında önce bekleyip eğer bir süre içinde uykuya dalmazsa yanına gidip bir ihtiyacı var mı diye kontrol ediyorsunuz. Ben kısmen bunu uyguluyorum aslında ama her zaman değil.


Sakinlik konusuna gelecek olursak, benim gözlemlerime göre Fransız çocuklarının sakin olmasını sağlayan etken anne babalarının onları bir birey olarak görüp, saygı duyması ve bunu göstermesi. Evet bence bu bir tek Fransızlara özgü olmamalı. Her birey saygı duymayı hak eder. Ve bu bir tek insan olanların değil, canlı olan her bireyin en tabi hakkıdır. Ve Fransızlarda bunu bebeklikten itibaren yapıyorlar yani bebektir anlamaz diye düşünmüyorlar. Böylece çocuk dikkat çekmek için gereksiz gösterilere ve ağlama krizlerine başvurmuyor. Çocuğun özgüven kazanmasını sağlayan ve bunun da çocuğun bütün hayatını etkileyen çok ama çok önemli bir davranış biçimi olduğunu düşünüyorum. 

“Bebeğinize Fransız Kalın” bence günlerce yolunu beklediğim kadar gözümü dolduramadı. Bu sebeple bu kitabı okumak isteyen varsa seve seve hediye edebilirim. Ben beğenmedim ama belki siz beğenirsiniz. Ne de olsa New York Bestseller listesinde ilk 10 kitap içerisinde yer alıyor.

 

 

Share Button

CEVAP VER