Bebekle çocukla birlikte kamp yapmak

2
1576
Bebeğimizle kamping

Bebekle çocukla birlikte kamp yapmak 

Biz ailecek genellikle her hafta sonunu evde tıkılıp kalmayarak, her ne kadar az nüfuslu Antalya’da yaşıyor olsak da haftasonu kaçamakları yapıp börtü böcekler ile beraber uyumayı ve uyanmayı çok daha fazla seviyoruz. Ve yine geçtiğimiz haftasonu kaçıp gittik bu diyarlardan. Soluğu Antalya Olympos’da aldık.

Sizlerden yoğun soru yağmuruna tutulunca tek tek bu maceralarımızı anlatmak istedim.

Bebekle birlikte kamp yapılır mı?

Bizim için tatil demek doğa demek, doğa ile içiçe olmak demek ve insan kalabalığından uzaklaşıp sadelik demektir. Öyle 5 yıldızlı otel konseptlerine ve konfora karşıyız. Hele ki 5 yıldızlı otelde (GreenPark) santralde stajyer olarak çalışmış bir insan olarak sizlere de asla ve asla önermeyeceğim bir şey 5 yıldızlı otellerde tatil yapmanızdır. Bakmayın 5 yıldızlı olduğuna bu otellerin. Son derece pislik kaynamaktadır otellerin içinde. Ben yastık kılıfları ile tuvaletleri temizleyen Housekeeping mi görmedim yoksa masadan gelen şarap bardaklarını bez ile silip yeniden tezgaha gönderen garson mu görmedim. Hepsini gördüm! Belki bundandır otellerde kalmaktan nefret etmem, bilemiyorum. Ama her şeyim kendime ait olunca çok daha rahat tatil yaptığımı seneler önce fark ettim!

Hal böyle iken İlay dünyaya gelince en doğalından tatillerimiz başladı.

* İlay eylül ayında doğduğu için ve ben İlay henüz 2 aylıkken bacağımı çok hassas bir noktadan kırdığım için evde 2,5 ay geçirdim. Ayağım alçıdan çıktığında aralık sonu idi ve çok fena kış vardı. Kışın geçmesini bekledik, eşimin işini ayarlamasını bekledik falan filan derken İlay ile ilk kamp maceramız mayıs ayında yani İlay 8 aylıkken başlamış oldu. Hemde ne tatil 🙂 3 hafta çadırlı kalmalı bir tatil!

Başlarda, bu tatil planlarını yapmaya başladığımız zamanlarda evet, bende çok fazla endişelendim. Yapabilirim miyim, nasıl olur, olur mu? derken bir baktım çantalarımızı alıp Antalya yollarına düşmüşüz. O zamanlar İstanbul’da yaşıyoruz birde. Hemde uçakla falan da değil, bildiğiniz o kadar yolu araba ile geldik. Ve kuzum hiç sıkıntı yaratmadan oto koltuğunda saatlerce oturdu.

O zamanlar baya araştırmıştım oto koltuğu olayını. En yatan ve en yükselen model olarak 2. elden Besafe Izı Comfort X3 aldım. Tabi ki o kadar para bayıldım bir oto koltuğuna. Sahibinden 2. el temiz ve sadece 9 ay kullanılmış bir oto koltuğu satın aldım. Ve bu dünya iyisi oto koltuğu bana sadece 500 liraya mal olmuş oldu. Neyse çıktık mı biz bu güzelim oto koltuğu ile yola. Tabi 10 saat yavrumu ne kadar rahat olsa da orada tutmam benim için imkansız bir durum olduğu için 2 saatte bir mola vererek Antalya’nın en iyi kamping merkezi Sundance’e varmış olduk. Çadırımız ve gerekli olan tüm ekipmanlarımız yanımızdaydı. Hemen çadırımızı kurduk ve çadırımızın içerisini dizayn etmiştik. Çok tedirgindim her ne kadar yavruma belli etmemeye çalışsam da İlay’ın telepati yetenekleri o kadar yüksek ki bir şeyler olduğunu anladı ve yüzüme şaşkın şaşkın bakmaya devam etti 🙂 Neyse ki akşam oldu ve İlay’ın uykusu geldi.

İlayla ilk kampımız
İlayla ilk kampımız

Ben eyvah şimdi ne olacak gece bilmem kaç kere kalkacak acaba diye düşünürken İlay o gece sadece 1 kere kalkmıştı. İşte bu da doğanın muhteşem gücü.

Bebekle birlikte kamp yapılır mı?

Doğa bebeklere o kadar iyi ve o kadar pozitif geliyor ki doğanın içinde uyuyan çocuk son derece rahat ve keyifli uyuyor ve keyifli uyanıyor.

Bizde işte İlay 8 aylık olduğundan beri o kamping senin bu kamping senin geziyoruz. Tabi 1 sene boyunca nice ekipmanlarımızı değiştirdik. Mesela çadırımız oldukça kötüydü, yeni çadır aldık. Sonrasında uyku tulumları falan edindik. Derken bir baktık ki işte biz şimdi tamamen kampçı olmuşuz.

Eğer kamp yapmak istiyor ve küçücük bebeğiniz ile buna cesaret edemiyorsanız durmayın arkanıza bile bakmadan yola çıkın. Bebekler çadırın kapısını kendisi açıp dışarıya kendisi “Sizin yardımınız olmadan çıkmaya” bayılıyorlar. Hele bebeğiniz emekliyorsa değmeyin keyfine. Emekleye emekleye çadıra girip çıkacak ve bunu defalarca yapacak. Her şeyi geçtim, çocuklara doğa gerçekten çok iyi geliyor. Bir düşününce 5 yıldızlı otelin çocuğunuza kattığı hiç bir şey yok! Ama çocuğunuz ile doğa da kamp yapıyorsanız, çocuğunuz böcekleri tanıyacak, karıncaların bir şey taşıdığını görecek, kozalakları inceleyecek ve kuşların sesleri ile uyanacak. Hele bir de yağmur yağarsa çadırınızın üzerine o yağmurun sesi size terapi gibi gelecek ve her dakika sizi daha da rahatlatacak!

Sağlıcakla kalın…

Share Button

2 YORUMLAR

  1. Sevgili filozof anne 🙂 Nette bebekle kamp yazısı araştırırken sizinle karşılaştım. O kadar güzel antalmışsınız ki neredeyse şimdi pılımı pırtımı toplayım gideceğim. Kızım 8,5 aylık. Biraz fazla meraklı ve hareketli. Otelde tatil yapmak bana da hiç cazip gelmiyor. Ama bebekli kamp fikride içimi yiyip bitiriyordu. Şimdi tecrübeleri dinlediğimize göre tatil için gün saymayı beklemek kaldı. Teşekkürler. :)))

    • Kararınız kızınız için inanılmaz güzel olacak. Göreceksiniz çok çok fazla mutlu olacaktır. Ve 1-2 kere kamp yaptıktan sonra oteli aramayacaksınız bile. Ben bazen yakınlarımızın zoru ile bazı otellere gidiyoruz. Beraber vakit geçirelim rezervasyon yaptırdık işte diyorlar, kıramıyoruz. Başta otele girdiğimiz an, işte hizmet bu ya falan desen de çok sürmüyor o düşünceler. Otelde ki eksikleri, yemekleri, temizliği vs her neyse onları görünce ben direk başlıyorum, nerede benim çadırım, nerede benim mis gibi doğam demeye. Her şey çok güzel olacak. Otellerden bir aileyi daha kurtabildiğim için ne mutlu bana 🙂 Asıl ben teşekkür ederim, yazımı sonuna kadar okuduğunuz için 🙂

CEVAP VER