BEBEKLERDE 19. HAFTA ATAĞI

0
704
Bebeklerde 19. hafta atagi

Yetişkinler olarak bizler deneyimlerimiz sonucu olarak olaylar karşısında bilindik durumlarla karşılaşırız. Örneğin bir top yere düştüğünü zıplayabileceğini yada yada havaya doğru zıplarsak sonuç olarak yer çekiminin etkisiyle aşağıya doğru ineceğimizi biliriz. Ama bebekler bunu yeni öğrenirler. Daha doğrusu yeni yeni gözlemleyerek öğrenmeye çalışırlar.

12. hafta atağından sonra bebeğiniz beş duyu organıyla hayatı daha da anlamaya başladı. Ama 12. hafta atağının oldukça yumuşak bir geçiş olması gerekiyordu ki öyleydi zaten de. Karmaşık bir geçiş olsaydı bunu anlayamazdı.

Bebekler 19. hafta atağıyla birlikte dünyaya doğru kavrayışları daha fazla gelişmektedir. Ve git gide bizlere benzemektedirler. 19. hafta atağının bir diğer ismi de “Olaylar dünyası” dır. Burada sözü geçen olayların özel bir anlamı vardır. Buradaki anlamı bir konumdan diğer konuma yapılan yumuşak geçişlerin kısa tanıdık bir çeşididir. Evet biraz karıştı. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmam gerekirse; bebekler 12. hafta ataklarında yüzlerine yaklaştırılan cisimleri yakalamak için tüm dikkatini toplayıp bu cisim üzerinde yoğunlaşırlardı. Ama 19. hafta atağıyla birlikte artık bu cismi tutabilirler hatta o cismi tutar, sallar ve inceleyebilmek için evirip çevirirler. Bu tür fiziksel devinimler çok daha karmaşık ve kol ile ellerin kontrol edilmesinin ötesinde bir yeterlilik gerekmektedir. Gerçekte ise bu durum büyük çapta bir sinir sisteminin gelişmesine bağlıdır. Bu değişim ise bebeğinizin yepyeni değişimler elde edebilmesine bağlıdır.

Bebeğiniz 19. hafta atağını yaklaşık olarak 15. haftasından itibaren algılamaya başlayacaktır. 19. hafta atağında ki değişimler görme, işitme, koklama, tatma ve hissetme şeklindedir. Bu yeni gelişimlerini deneyebilmek için bebeğinizin zamana ihtiyacı vardır ve çoğu bebek gibi bence bu değişimleri uygulayabilmesi için sessizliğe ve yalnızlığa ihtiyacı olacaktır. İlay yeni değişimlerini her zaman yalnızken yapmaktadır.

19. hafta atağıyla birlikte bebeklerde bir kez daha anne ile birlikte olma arzusu artacaktır. 19. haftada ki gelişimlerine bebekler ancak kendilerini hazır hissettiklerinde ve kendilerine güven duyduklarında girerler. İşte bebeklerde 15. haftadan sonra huysuzlukları başlar. İlay’ın 19. hafta atağı oldukça zor geçmişti. Birde baya uzun bir atak süreci olunca yaklaşık olan 3-4 haftamız ağlamalı sızlamalı huysuzlanmalı olmuştu. Bebekler bu atak döneminde bir kez daha annelerine düşkün olur ve bir kez daha annelerine sarılırlar güven duygusunu elde edebilmek için. 19. hafta atağı çoğunlukla 5 hafta boyunca devam edebilmekle birlikte bazı bebekler İlay gibi 4 haftada tamamlarken bu süreci bazı bebekler ise 1 hafta daha uzatarak 6 haftada tamamlayabilmektedir.

19. hafta atağının geldiğini nasıl anlarsınız?

* Uyumakta zorlanabilir.

Bebeğiniz bu dönemde geceleri huzursuz olabilir. Bebeğinizi geceleri yatırmakta zorlanabilir, hatta yatağında uyanık olarak uzun bir süre beklediğini görebilirsiniz. Geceleri bir kaç kez emmek isteyebilir veya sabahları her zamankinden daha erken kalkabilir.

* Yabancılardan çekinebilir.

Bebeğiniz sizden başkasının kucağında oturmayı reddeder yada bir yabancı ona yaklaştığında yada konuştuğunda ağlamaya başlayabilir. Bazı bebekler babasını gün boyu görmüyorsa geldiğinde babasından bile korkabilir yada yanında durmak istemeyebilir.

* Daha fazla ilgi isteyebilir.

Bebeğiniz sizinle birlikte bir şeyler yaparak oyalanmak isteyebilir yada sürekli ilgi odağı olmak isteyebilir. Hatta yanından ayrıldığınız an ağlayabilir. İlk defa 19. hafta atağında kızımın yanından ayrıldığımda kızım ağlamaya başlamıştı. Oysa ki babası yanındaydı ve bende sadece salonu toparlamak istemiştim. Ama yok nasıl ağlıyor nasıl haykırıyor hemen kızımın yanına geldim tabi. Ve kucağıma almamla susması bir olmuştu. 19. hafta atağı gerçekten zorlu geçen bir atak haftasıdır.

* Bebeğinizin başını daha fazla desteklemeniz gerekebilir.

Huysuzlanan bebeğinizi kucağınızda dolaştırırken başına ve bedenine daha sık destek olmanız gerektiğinizi fark edersiniz. Özellikle 19. haftanın getirdiği ağlama krizlerini de düşünecek olursak bu esnada bebeğiniz kollarınızda oldukça esnek ve yumuşak duracağı için başını desteklemeniz gerekmektedir.

* Bebeğiniz sürekli sizinle beraber olmak isteyebilir.

Bebeğiniz kucağınızdan inmeyi red edebilir. Öte yandan onun yakınında olduğunuz ve ona sık sık dokunduğunuz sürece kucağınızdan inebilir.

* İştahı kaçabilir.

Tüm atakların en temel belirtilerinden biri olduğunu düşündüğüm bebeklerin iştah sorunu 19. hafta atağında yeniden bizimle birlikte oldu. Bebekler 19. hafta atağına yaklaştıkça geçici bir süre iştahsız olabilirler. Minik bebeğiniz dikkati çevresinde gördüğü yada duyduğu şeylerden dolayı dağılırsa yada meme ucunuzla oynamaya başlarsa sakın endişelenmeyin. Hemen hemen tüm anneler bu iştah kesilmesi durumu yaşanınca demek ki bebeğim artık meme istemiyor diyerek ek gıdaya başlıyorlar. Hayır başlamayın! Bebeğiniz sadece atakta! Bu sizin memenizi istemediğini gçstermez! Unutmayın ilk 6 ay sadece anne sütü vermeye devam edin. Anne sütünün yokluğunda ise formül mama deneyebilirsiniz.

Aksileşebilir.

Bu dönemde bazı bebeklerin davranışları son derece tutarsızdır. Bir gün gülücükler saçan bebeğiniz bir başka gün son derece mutsuz ve huzursuz görünebilir. Hatta bazen bebeğiniz gülerken ağlayabilir. Evet oldukça komik görülse de bunların yaratıcısı hep 19. hafta atağıdır.

Share Button

CEVAP VER