Bebeklerde büyüme atağı sonrasında görülen değişimler

0
647

Bebeklerde büyüme atağı sonrasında görülen değişimler

Bu sorunlu dönem başladığı gibi birden bire sona erer. Çoğu anne ve baba rahatlayıp bebekleriyle hoş vakit geçirecekleri bir dönem olarak görürler. Sürekli ilgi bekleyen hatta sürekli ağlayan bebeğiniz birden durulur. Ve eski huylarına geri döner. Böylelikle bebekler ile sürekli ilgilenme durumu ortadan kalkar. Bebekler ve çocuklar daha da bağımsızlaşır ve yeni yeteneklerine kavuşmuş olurlar. Hatta çoğu bebek yeni becerilerine kavuşma sevinciyle onları kullanmaya başlamıştır.

Aynı zamanda daha neşeli ve daha mutludur. Ama kendinizi bu mutluluk oyununa fazla kaptırmayın. Bu fırtına öncesi sessizlik misali atak öncesi sessizliktir. Doğa bebeklerin uzun süre dinlenmesine izin vermez.

Sıkıntılı bir atak haftasının arkasından sakinleşen ve dingin olan çocuğunuz yeniden ortaya çıkar. Sanki bir yorganın altına saklanmış da sıkıntılı haftalar geçince size cee-ee yapar gibi birden o eski uysal sessiz sakin bebeğiniz birden pörtler 🙂 Tüm bunlar tabi işin şakası olsa da olay bundan ibarettir. Ama bu duruma fazla kaptırmayın derim ben kendinizi. Çünkü her sonun bir başlangıcı vardır derler ya, bu büyüme haftaları da öyledir işte!

Yavrunuz bu büyüme atakları arasında dinlenir ve gücünü toparlar 🙂 Yeni kazandığı, büyüme atağı ile birlikte gelen becerilerini inceler. İşte o inceleme bebeğinizin beyninde “Tamam yeee, en artık yapabiliyorum hepsini. Sıkıldım tüm bunlardan başka ne yapabilirim?” moduna girdiği anda hoop kendinizi yeni bir büyüme atağı haftasının içerisinde bulabilirsiniz.

Ama ben tüm büyüme ataklarının bitişini bir heyecanla bekliyorum. Evet evet itiraf edebilirim bunun için. Ama yalnış anlaşılmasın. İlay’dan sıkıldığım yada oldukça zorlandığım için tabi ki değil. Öyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Ben büyüme atağının şimdi İlay’a ne kattığını merak ettiğim için çok heyecanlanıyorum. Mesela bir atağında baş parmağını ve işaret paröağı ile yerde gördüğü nesneleri incelemeye başlarken diğer atağında sürünmeye ve nesneleri daha yakından incelemeye başlamıştı. İşte bunlar hep bende heyecan oluşturuyor. Bebeklerde büyüme atağı sonrasında görülen değişimler böyle işte. Peki sizde ne tür değişimler oluyor? Siz bu ataklar sonrasında neler düşünüyor ve neler hissediyorsunuz? Aslında benim için en önemlisi, yavrunuz bu ataklar sonrasında nasıl bir duruma giriyor?

Sevgiyle…

Share Button

CEVAP VER