Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

0
8004

Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

Yeni doğan bebeklerin göz rengi bebek mavisi de denilen lacivertimsi bir renktir. Bütün anneler gibi bende kızımın gözlerinin o renk olmasını istesem de gözleri günden güne değişmektedir. Her görenler aa artık mavi olarak kaldı dese de işin aslı öyle değildir.

Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur?

Yeni doğan bebekler de, göz renk hücresi daha oluşmamıştır. Bu yüzdendir ki bebekler hiç bir ışığı algılayamaz ve gelen ışığı yansıtır. Yansıyan ışıklar da genel olarak, lacivert, mavi gri hatta yeşil renkler de olabilir. Siz anne ve babalar da bebeklerinizin gözlerinin renkli olduğunu sanarsınız.

Koyu tenli bebeklerin gözleri bir zaman sonra kahverengi olabileceği gibi, açık tenli bebeklerin gözleri mavi, gri hatta lacivert olabileceği gibi bir çok değişikliğe uğrayacaktır.

Bebek gözlerinde iris, tam olarak 6 ay sonra oluşmaya başlayacağı için 6 ay öncesinde bebeklerinin gözlerinin renginin tahmin edilmesi neredeyse imkansızdır. Bebekler de oluşacak kahverengi göz rengi açılmayacaktır. Kahverengi göz rengi kalıcı olmakla beraber, sadece renkli gözlerin rengi değişecektir.

Kimi uzmanlar 6 aydan sonra bebekler de göz renginin kalıcı olduğunu söylese de, kimi uzmanlar kesin sonuçlar için 1 senenin beklenmesini tavsiye etmektedir.

Ama bana göre hiç bir zaman kesin konuşmamak gereklidir. Ben de doğduğumda gözlerimin rengi uzun uzun süreler boyunca lacivertmiş. Hatta şimdi bakıyorum 8-9 aylık fotoğraflara gerçekten lacivert lacivert duruyor, hatta fotoğraflarımda da gözlerim masmavi durmaktadır. Gözlerimin rengi yaklaşık olarak 4 yaşına kadar maviliğini devam ettirmiş. İlk okula başladığımda da çimen yeşili olmuş yani çok açık yeşile bürünmüş gözlerimin rengi. Liseye başladığımda da yosun yeşili olmuş gözlerimin rengi ve öyle kalmışım. Evet yanlış duymadınız, gözlerimin rengi 14 yaşımda ancak oturdu. Şimdi de kafasına göre takılıyor. Eşim bukalemun karım diye seviyor seviyor beni 🙂 Makyaj yaptığımda gözlerimin rengi değişir, ağladığımda değişir, denize girdiğimde değişir, kıyafetime göre değişir ve en tuhafı da bir gözüm ela iken diğer gözüm yeşildir.

Kızımızın gözleri de şuanda gri duruyor bakalım annesi gibi 14 yaşında mı belli olacak göz rengi yoksa göz rengi erkenden belli olan şanslı çocuklardan mı olacak hep birlikte göreceğiz 🙂

 

Share Button

CEVAP VER