Bebeklerin oynadığı oyuncaklar nasıl olmalıdır?

0
497

Bebeklerin oynadığı oyuncaklar nasıl olmalıdır?

Bebeğinizi oyun oynamasına heveslendirmek adına bütün evi oyuncaklar ile doldurmanıza gerek yoktur. Pahalı pahalı oyuncaklar alıp bebeğinizden önce kendinizi mutlu etmenizin ise hiç bir yararı yoktur. Aslında dikkatinizi çektiyse oyuncakların fiyatı arttıkça bebeğinizin oyun oynayabilmesi için uygunluğu azalmaktadır. Bir oyuncak ne kadar esnekse çocuğunuzun onu farklı şekillerde keşfetme şansı o kadar fazla olacaktır. Oyuncaklarda ki esneklik aynı zamanda bebeğinizin o oyuncak ile oynarken hayal gücünü de istediği gibi kullanabilme şansını vermektedir. Mesela bebeklere alınan ” Sophie” bunun en güzel örneğidir. Oyuncak oldukça esnektir ve eminim ki kızım Sophie’siyle oynarken hayal gücünü de inanılmaz derece de geliştirmektedir.

Ama ne yazık ki günümüzün modasında bilgisayar çipleri ve bunun gibi bir çok cihaz barındıran elektronik oyuncaklar bebeklerin ve çocukların gözde oyuncaklarındandır. Elektronik oyuncakların üzerinde kullanım talimatları vardır ve oyun önerileri önceden belirlenmiştir. İşte bu yüzden çocukların bu oyuncaklar ile oynayabilme özgürlüğü yoktur. Her şey sınırlı şartlarda yerine getirilmekle mükelleftir. Şuan oyuncakların %80’inde elektronik bileşenlerin olduğunu biliyor muydunuz? Bence bilmiyordunuz, bende bilmiyordum. Hatta bende bu yazıyı yazarken öğrenmiş oldum. Televizyon programlarından veya filmlerden esinlenerek yaratılmış oyuncaklar gerçek bir oyun için sunduğu kısıtlı fırsatlarla en kötüleridir. Bu tür oyuncaklar sadece anlık memnuniyeti sağlarlar.

Bebeklerin Oynadığı Oyuncaklar Nasıl Olmalıdır?

Oyuncaklardan alınan zevk bitince oyuncağın yerini hemen bir başka oyuncak alacaktır. Yada oyuncağın serisi varsa, serinin tamamlanabilmesi için daha çok oyuncak satın alınacaktır. Asıl büyük oyuncakçılar şimdi anne ve babaların gelirinin peşinde olan oyuncak üreticileridir. Bu büyük oyuncakçılar sayesinde eskiden ucuz ama faydalı yararlar sağlayan oyuncak üreticileri piyasadan neredeyse silindi.

Oyuncak alışverişlerinizde daha titiz davranın. Çocuğunuzun oyunlarını zenginleştireceğini düşündüğünüz oyuncaklar alın veya oyun için gerekli olan donanımları alarak evde kendiniz yapın. Böylece çocuğunuza da sizden güzel bir anı ve hatıra kalacaktır.

Bebeklerin Oynadığı Oyuncaklar Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin oyun için;

  • Zamana
  • Arkadaşlara (Ailesi ve kardeşleri dahil)
  • Kaynaklara ihtiyacı vardır.

Uzmanlar, çocukların oyun oynamasını ciddiye alıp onların yaptıklarına heyecanlanan, başarılarını öven, sabırlı ve cesaret verici anne ve babaların çocuklarının diğer çocuklara oranla daha başarılı olduğunu gözlemlemiştir.Anne ve babaların çocuklarının oynadığı oyundan daha çok, oyunda harcadığı süreye önem vermeleri gerekmektedir. Başkaları tarafından oyunları kısıtlanan çocukların mesela, erkek çocuklara bebek verilmemesi gibi özgürce davranıştan uzak büyüyen çocukların gelişimleri de kısalmaktadır.

Benden sizlere tavsiye

Bebeğinizle yada çocuğunuzla beraber herhangi bir oyun grubuna katılabilirsiniz. Çünkü bu tür oyun gruplarında oyuncak ve oyunlar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Mesela aldığınız oyuncaklar sadece sizin bakış açınızı yansıtıyor olabilir. Çocuğunuz için nelerin ilginç nelerin eğlenceli olduğu konusunda sadece siz karar merkezi oluşturmuş olabilirsiniz. Çocuğunuzun farklı bakış açılarına da sahip olabileceği düşünülerek oyun gruplarında ki oyuncaklar çocuğunuzun daha fazla dikkatini çekebilir. Böylelikle bebeğinizin ne çeşit farklı oyuncakları sevdiğini sizde görürken hemde bebeğinizin nasıl oyunlardan zevk aldığını ve tür oyuncakları sevdiğini ve bebeğinizin ilgi alanı hakkında daha çok fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Share Button

CEVAP VER