Blw nedir-Ek gıdaya nasıl geçilir?

2
1197
Ek Gıda İle Maceramız-01

Blw nedir-Ek gıdaya nasıl geçilir?

Sizinde bildiğiniz gibi 8 aylık olan kuzumu daha yeni yeni ek gıda ile tanıştırıp yiyeceklerin tadına baktırıyorum. Blw Ek Gıdaya geçişi bugün yaptık . Ve İlay bugün tam olarak, 8 ay 5 günlük oldu. Geç mi kaldık? Yoo hayır. Bence annenin sütü bebeğinizin karnını doyurabilecek kadar fazla geliyorsa hala bence ek gıdaya geçmek çok da gerekli değil. 8 ay 5 gün boyunca bir fiil emzirdim. Her dakika belki her saat. Ama artık çevre baskısı mı denir ne denir bilmiyorum ama pes ettim ve ek gıdaya başladık. Bana kalsa ben 10. aya kadar falan sadece meme verebilirdim. Ama insanlarımız annelere karışmayı o kadar çok seviyorlar ki! İşte böylece pes ettiriyorlar bize.

Ek Gıdaya Geçiş (Baby Led Weaning) kendi kendini besleme yöntemi

1. Gün: Kahvaltımızda kendimize avokadolu omlet hazırlamıştık. Hal böyle olunca dedim miniğimize de bir tattıralım bakalım, ne yapacak? Sonuç aynı tahmin ettiğiniz gibi oldu. Tabi ki beğenmedi. Ağzına götürmemle suratını ekşitmesi bir oldu. Ama ben o surat ekşitme olayını oldukça sevdim. Ne şeker oluyorlar öyle ya 🙂 Ek gıdaya zaten yeni başlamış bir anne olarak İlay’ın ilk verdiğim yemeği sevmemesi gözümü de korkutmadı değil hani. Neyse 1. günü bu şekilde bitirdik.

2. Gün: Bugün evde kendim yaptığım yoğurdumu tattıracağım. Geçmiş yazılarımda da belirttiğim gibi 3 gün kuralını ben açıkçası uygulamak istemiyorum. Hee ola ki alerji durumuyla karşı karşıya gelirsem yedirdiğim yemekleri tekrar gözden geçirerek hangisinin alerji yaptığını ya da yapabileceğini daha net anlayacağım. Keçi sütünde var olan kokudan ben bile rahatsız olduğum için kızıma yoğurdunu inek sütü ile mayaladım. Bir de şöyle düşünüyorum, eskiden kim kime keçi sütü ile yoğurt mayalayıp verebilmiş acaba? Valla annemin ya da anneannemin bana keçi sütü ile yoğurt mayaladığını hiç sanmıyorum. Hatırladığım kadarıyla kapımıza bir sütçü amca gelir anneannem ondan süt alır ve o sütle yoğurt yapar yedirirdi. Sonuç olarak eskilerin çizgisinden de çıkmayarak kızıma inek sütünden yaptığım yoğurdumu tattırdım. Sonuç tahminimden de iyi oldu. Kızım yoğurdu sevdi.

Nasıl yedirdiğimi soracak olursanız sadece öğretmek aşamasında işaret parmağımı yoğurt koyduğum tabağa bandırıp kızımın ağzına yoğurdu götürdüm. Kızım başta “ıyyk mıyykk” etmiş olsa da sonra bende parmağımla yoğurt alıp tadına baktıktan sonra kızımı yoğurduyla serbest bıraktım ve karşısına geçip izlemeye koyuldum. Kızım önce parmağını soktu yoğurt dolu olan tabağa. Sonra parmağına gelen yoğurdu görünce suratını ekşitmeye başladı, sanki ağzına götürmüş gibi 🙂 Sonra ben kızımın parmağını ağzına götürmesine yardım ettim ve bu sefer daha güzel bir yüz ifadesi belirdi kızımın suratında. Ehh sonrasında aynen tahmin ettiğiniz gibi oldu. Üstü başı ve hatta suratının bir çok noktası yoğurda bulandı. Sanırım bende artık yavaş yavaş alışıyorum, her yemek deneyimimizden sonra kızımı doğru banyoya götürmeyi ve yarattığı tahribatı temizlemeye. Ahh ne yapalım canı sağolsun değil mi?

3. Gün: Yumurta sarısı ile güne başlamayı daha uygun bulduk. Kendimize yaptığımız haşlanmış yumurtanın az miktar da sarısını kızımı da vermeyi uygun gördük. Sonuç evet evet aynen tahmin ettiğiniz gibi. Azıcık mıncıklanmış bir sarı ve ağzına götürdüğünden dolayı suratında beliren bir ekşimik suratlılık. O suratını ekşiten tipine bayılsam da ek gıda mevzusu beni yavaş yavaş germeye başladı.

4. Gün: Sabah kahvaltısında bir şey hazırlamaya vakit bulamadım. Bu yüzden sadece anne sütü ile geçiştirdik. Öğlen ise babamızın hazırladığı cevizli ekmeği verdim. İçini değil dışını verdim. Neden mi? Çünkü ekmeğin dışıyla bebeğim dişlerini kaşırken aynı zaman da içini de yiyerek hem cevizin vitaminini alacak hemde ekmeğin de aynı zamanda tadına bakacak. Ekmekten sonrada eşimin bir gün önce almış olduğu nektarın çeyrek olabilecek şekilde kesip kızımın eline verdim. Bu ilk meyve denememizdi. Ve çok şanslı olacağım ki kızım nektarında tadını beğendi. Şimdi diyorsunuzdur ee şekerli tabi beğenecek diye. Hayır, zaten henüz olmamış nektar olduğu için kızımın tatmasına izin verdim.

Meyve tercihlerimde genel olarak glisemik indeksinin az olduğu meyveleri tercih ediyorum. Mesela nektarinin glisemik indeksi 35 iken karpuzun glisemik indeksi 75’dir. Bu yüzden karpuz tatırmaya oldukça geç başlamayı düşünüyorum. Kızımın öncelikle sebzelerin ve genel anlamda tadı tuzu olmayan gıdaların tadına alışmasını istiyorum. Çünkü meyve de olsa içinde meyve şekeri olduğundan doğal olarak kızımın daha fazla hoşuna gidecek ve her zaman meyve yiyebilecektir. Yani bu şu demek oluyor, bir anlamda sebzeleri meyveleri tercih edecek ve çoğunlukla meyvelerle karnını doyuracaktır. Ama bu benim en son isteyeceğim şeydir. Neyse sonuç olarak glisemik indeksinin fazla olduğu meyve tadımlarını bir sonra ki aşamaya bırakmayı düşünüyorum.

Ve 4. günde akşam oldu. Akşamda yatmadan önce kefir içirdim. Kefiri önce kaşıkla içirmeye çalışsam da olmadı beceremedim. Bu noktada beceremeyen ben değil kızım oldu. Kaşığın üzerine az miktarda kefir alıp kızıma doğru götürsem de kızım kaşığı görür görmez elini uzatıp ani bir refleksle kaşığı benden almaya çalıştığı için üstümüz başımız kefir oldu. Hal böyle olunca ne yapsam ne etsem diye düşünürken aklıma olağan üstü bir fikir geldi ve doğru iğneyi aldığım gibi biberonun emziğini bir kaç defa deldim. Kefiri biberona doldurdum ve biberonu kızımın eline verdim. Ve inanılır gibi değil. Kızım severek 60 cc kefirini bitirdi. Ve 4. gün ek gıda ile savaşımız burada sonlandı.

5. Gün: Sabah bir gün önce kestiğim avokadonun diğer yarısını kızımın eline verdim. Afiyetle kızım avokadosunu hüpletirken bizde eşimle rahat rahat kahvaltımızı yaptık. Öğlen yemeğinde hiç bir şey vermedim çünkü bende hiç bir şey yemedim. Akşam yemeğinde ise kızıma öğlen yaptığım ev yapımı yoğurdumu yedirdim. Yoğurtta keçi sütü kullanmıyorum. Çünkü eskileri düşünüyorum. Anneannem bana kapımıza gelen sütçüden süt alır ve günlük olarak o süt ile bana yoğurt mayalar bende afiyetle o yoğurdu yerdim. Keçi sütü olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Kesinlikle olurdu ama keçi sütünün o ağır kokusu beni benden alırken kızımı o sütün kokusuna mazur bırakmak istemiyorum. Ama ilerleyen zamanlarda kızım ek gıdaların tadına alışınca keçi sütü ile de deneyimler yapmak istiyorum. Umarım o zamana kadar geç kalmam.

Ek Gıdaya Geçiş (Baby Led Weaning)

İşte size 5 günlük deneyiminizi anlattım. Artık akşam yemeklerinde yaptığımız yemekleri de tattırma vakti gelmiş bulunmaktadır. Mesela bugün semizotu salatası yapmayı planlıyorum. Ve yaptığım semiz otunu kızıma da vereceğim.

Dip not olarak belirtmek istediğim bir konu var. Her ne olursa olsun mutlaka öncelikle kızıma sütümden veriyorum. İlk olarak mememi emiyor sonrasında ise ek gıda ile tanışma sefasına giriyor. Her şeyden önce bana göre anne sütü önemlidir. Anne sütü tabir-i caizse bulunmaz hint kumaşıdır ki öyledir. Bebeğimizin karnını öncelikle anne sütü ile doldurmamız gerekmekte sonrasında ise tattırma işlemine girişmeliyiz. Yada bebeğimizin yemeğini yedirmeliyiz.

Ve ek gıda sonrasında mutlaka bebeğimize su içirmeliyiz. Evet sütümüzün yaklaşık olarak %70’i sudan oluşsa da ek gıda zamanında annenin sütü yetersiz kalabilmektedir. Ekstradan su takviyesi yapmamız bebeğimiz için daha iyi olacaktır.

Bebeğimiz bizim yediğimiz her şeyi yiyebilir. Yalnız şekerli olan gıdaları tüketmese de olur. Hatta şekerli olan gıdaları tat-masada olur. Şeker ve türevlerinin bebeklere kattığı hiç bir şey yoktur ki şekerin kanser hücrelerini beslediğini düşünürsek, bebeğimizi böyle zararlı maddelerle ne kadar geç tanıştırırsak o kadar iyi olacaktır.

Son olarak evet bebeğimiz bizim yediğimiz her şeyi yiyebilir yalnız ufak bir dip not vermek gerekirse, bebeklere tuzlu olan her şey zararlıdır. O yüzden kendinize hazırlamış olduğunuz yemekten bebeğinize de verecekseniz lütfen az tuz kullanın. Bebeklere fazla tuz oldukça zarar vermekte ve yine yemeklerde kullanılan fazla tuz bebeklerin böbreklerinde birikmektedir. Bu yüzden mümkün olduğu müddetçe dikkat etmekte yarar var.

İşte bunlar bizim ilk Blw Ek Gıdaya Geçişimiz. Sizde neler var neler yok?

Share Button

2 YORUMLAR

  1. Benim oglumda 6 aylik yavas yavas basliyim diyorum. Elma suyu ve yogurt verdim farkli gunlerde tabi. Hep yuzunu eksitti. Ve agzini kapadi istemedi. Doymuyormu sutumden diye bir tedirginligim vardi mama aldim onuda reddediyor. Napacaz bakalim.

    • Olur öyle annesi. Sütünden başka bir şey istemiyordur. Eee tabi yadırgıyorlar haklı olarak. 6 ay boyunca içtikleri ve emdikleri dışında başka bir şey giriyor o minnak ağızlarına. Alışacaklardır zamanla. Pes etmek yok. 2 hafta içinde tam olarak adapte olacaklarını düşünüyorum ben yine de.

CEVAP VER