Çocuğunuz ile beraber yapabileceğiniz etkinlikler

0
566

Çocuğunuz ile beraber yapabileceğiniz etkinlikler

Çocuğumla evde ne yapabilirim diyen ebeveynler arasındaysanız yalnız değilsiniz. Çünkü çoğu anne baba, çoğu zaman bu sürecin içerisine girer. Ben de giriyorum. Hatta çoğu zaman İlay’a bakıyorum ve içimden diyorum ki bugün senin gelişimin için ne yaptım? Evet bu soruyu sorduğum anda yüreğimde bir yanma, bir batma oluyorsa, vay halime. Demek o gün hiç bir şey yapamadım anlamına geliyor bu yanmalar, batmalar. Ama gönül rahatlığı ile sorduğum sorunun cevabı geliyorsa işte o günde benden mutlusu yok!

Yine böyle batmaların yanmaların olduğu bir günde düştüm internetin başına. Araştırmaya koyuldum. Çocuğunuz İle Yapabileceğiniz Etkinlikler kısmını açtım ve blogum üzerinden not alamaya başladım. Eğer sizde bu sorunun cevabını veremeyerek kendinize cehennem azabı çektirmeye çoktan başladıysanız buyurun etkinliklerime bir göz atın;

  • Çocuğunuzu özgürce dolaşmasına imkan sağlayacak yerlerden biri neredeyse her mahallede var olan oyun parklarıdır. Oyun parklarında çocuğunuzun oynaması için yapılmış salıncak, kaydırak gibi bir çok alternatifle birlikte diğer çocuklarında olduğu ve beraber vakit geçirebileceği oyun alanlarıdır. Çocuğunuz oyun oynarken sizde canınızın sıkılmaması adına müzik çalarınızı yada kitabınızı da yanınıza alırken iki taraflı da güzel vakit geçirmiş olabilirsiniz. Yalnız parkta otururken çocuğunuzun sizi, sizinde çocuğunuzu görebileceğiniz bir yerde oturursanız her şey daha kolay olacaktır.
  • Eğer hava kötü ve oldukça soğuksa çocuklar için oyun alanları bulunan alışveriş merkezlerini tercih edebilirsiniz. İçinde yüzlerce topun olduğu oyun havuzu çocuğunuzu oldukça mutlu edecektir. Ve yine yanınıza kendinizi eğlendirecek bir şey almayı unutmayın. Böylece çocuğunuz her gün parka gitmekten sıkılmamış olacaktır.
  • Eğer çocuğunuz bisiklete sürmeye başladıysa yanınıza bisikletinizi alabilirsiniz. Ve çocuğunuzun parka gidene kadar yollarda da bisiklete binmesine izin verirseniz enerjisini daha rahat atmış olacaktır. Yorulduğu anda dinlenin ve varsa yanınızda duran kediyi besleyebilir yada kuşlar yem atabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla beraber oyun gruplarına yazılabilir böylece siz yeni arkadaşlıklar elde ederken çocuğunuzda yeni yeni arkadaşlıklar oluşturabilecektir.
  • Topla oynanan oyunlar çocukların denge koordinasyonunu geliştirmesi için oldukça yararlıdır. Yumuşak bir top alıp (Çocuğunuz ne kadar ısrar etse de gerçek futbol topu almanızı tavsiye etmem) birlikte top oynayabileceğiniz bir alana gidin. Ve orada topa vurmaca oyunu oynayın. İlk başlarda tüm çocukların yapacağı ilk hareket, yerden topu alıp kendinden biraz ileri atmak olacaktır. Çocuklar iki yaşına gelene kadar sanki topa vuracakmış gibi ayağını kaldırabilir ama topa düzgün bir şekilde vuramaz. Bir çocuğun topa düzgün bir şekilde vurabilmesi için koordinasyon yeteneğinin gelişmesi gerekmektedir. Bu beceri üç yaşına gelene kadar yeterince oluşmayacaktır. Çocuğunuza attığınız bir topu, çocuğunuzun yakalayabilmesi için öncelikle tüm bu aşamalardan geçmiş olması gerekmektedir.
  • Eğer eviniz bahçeliyse, engelleri geçmece oyunu oynayabilirsiniz. Nasıl mı? Altından sürünmenizi sağlayacak olan büyük bir battaniye, üzerine tırmanızı sağlayacak olan kasalar ve saklanmanız için geniş eşya kutuları bu oyun için gerekli olabilecek yeterli malzemelerdir. Bu oyun için çocuğunuzun bir kaç arkadaşını eve davet edebilir henüz arkadaşları yoksa beraber oynayabilirsiniz. Yaz günlerinde ise çocuğunuz için plastik havuz alabilir onun içinde oynamasına izin verebilirsiniz. Çocuklar havuzlarda oynamaya bayılırlar. Ancak böyle bir imkana sahip değilseniz leğenin içine dolduracağınız suda çocuğunuza oynama özgürlüğü tanırsanız bile bu çocuğunuz için oldukça eğlenceli bir aktivite olacaktır.
  • Eğer tüm bunları yapabilecek yine de zaman ve mekanınız yoksa bir şekilde dışarıya çıkamıyorsanız salonunuzda ki tüm eşyalarınızı geriye çekin ve çocuğunuz için oynayabileceği özgür alanlar yaratın. Çocuğunuzun etrafta koşuşturması için yer açmanız bile çocuğunuzun enerjisini dışarıya çıkartmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz ile birlikte baloncuk çıkartma oyunu oynayabilirsiniz. Ucuz ve plastik balon yapan oyuncaklardan alın ve köşeye geçip çocuğunuzun yakalayabilmesi için bir sürü baloncuk çıkartıp ona doğru gönderin. Eğer yine elinizde böyle bir imkan yoksa güzel bir müzik açıp bebeğinizle veya çocuğunuzla dans edebilirsiniz.
  • Çocuğunuz ile beraber yüzebilirsiniz. Ben tercihen denizde yüzmenizi tavsiye ederim. Çünkü havuzun içerisinde bulunan klor hijyen açısından iyi olsa bir nevi zehir olduğu unutulmamalıdır. Aslında her geçen gün zarar vermektedir. Bu yüzden deniz bu sebeple oldukça iyidir. Çocuğunuzun sürekli dalıp çıkması fazlasıyla yoracak ve motor gelişimi açısından iyi olacakken enerjisi de rahatça atmasını sağlayacaktır. Şu da unutulmamalıdır ki, yüzme en iyi sporlar arasındadır. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünden yola çıkarsak ne denli haklı olduğumu sizde anlayabilirsiniz.

Çocuğunuz İle Yapabileceğiniz Etkinlikler köşesine sizlerde etkinlik paylaşımı yapabilirsiniz. Bize önerebileceğiniz etkinlikler varsa sayfamda paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Çocuğunuz İle Yapabileceğiniz Etkinlikler köşesinin de sonuna geldim. Sevgiyle kalın.

Share Button

CEVAP VER