Çocuk gelişiminde hayal gücünün önemi

0
961

Çocuk gelişiminde hayal gücünün önemi

Çocuklarda taklit etmek çocukların oyunlarının gelişimini sağlayan en güzel şeydir. Çocuklarının arkadaşlarıyla oynadığı oyunlar arasında sıkça ” Bak şimdide sen doktor ol, yada şimdi de sen baba ol” dediğini sıkça duyarsınız. Hayali ve dramatik oyunlar çocukların gelişiminde oldukça önemlidir. Çocuklar her ne kadar çoğunlukla hayali oyunları tek başlarına oynasalar da hayali oyunların sosyal becerileri oldukça geliştirdiği bilinmektedir. Üstelik hayali oyunlarda başarılı olan çocuklar genellikle arkadaşları arasında daha popüler oldukları da görülmektedir. Hayali oyunlarda ki amaç başkası gibi davranırken çocukların empati duygusunu gelişimini sağlamaktır. Çocuklar başkası gibi davranırken hem empati duygularının gelişmesini sağlar hemde bu da çocuğunuzun başka insanlarla geçinmek için gereken sosyal becerilerinin artmasına olanak sağlayacaktır.

Çocuk gelişiminde hayal gücünün önemi

Bazı çocuklar hayali ve kurgusal oyunlara ise doğuştan yatkındır. Çocukluğuma geri dönüp baktığımda hayali olan tüm oyunlardan nefret ederdim. Bu yüzden de genellikle oyun oynamaktan nefret eder, kendimi sporuma adardım. Yada bisikletime biner, sitede turlardım. Hayali oyunlar oynayan çocukların konsantrasyonları tamdır. Üstelik kendilerini diğer çocuklara öre daha iyi kontrol ettikleri görülmüştür. Sanırım bu yüzden de konsantrasyon sorunu yaşamış da olabilirim.

Çocuklar hayal güçlerini kullanabilecekleri oyunlara farklı aktiviteler katarak oyunlarının çok yönlü ilerlemesini sağlayabilirler. Bunun sebebi ise, çocukların oyunlar içerisinde çıkabilecek sorunlar karşısında orijinal ve yaratıcı fikirlerle karşılık verebilmeleridir. Oyunun içerisinde arkadaşlarıyla birlikte iş birliği içerisinde karar alan çocuklar akıl ve mantık yeteneklerini kullanarak klasik çözümler üretmeye daha eğilimli olduğu görülmüştür.

Araştırmalar sonucunda, çocukluğunda hayali oyunlar oynamaya teşvik edilmiş insanların analitik düşünebilmek ve analitik kararlar almaya daha yatkın olduğu görülmektedir.

Çocuk Gelişiminde Hayal Gücünün Önemi

  • Hayal ederek oyun oynayan veya kendisine masal okunan çocuklarının kelime hazinesi daha geniş oluyor.
  • Alışık olmadığı bir durumla karşılaştığında ya da korktuğunda hayal gücü kontrolün kendisinde olduğu hissine destek vererek güçlü durmasını sağlar.
  • Diğer çocuklarla hayali oyunlar oynadıklarında, sorunlara çözüm üretme ve paylaşmayı öğreniyorlar.

Tabi bunların yanında bir diğer önemli faktör de şu, çocuğunuz hayal ederken sizde onunla birlikte hayal kurun.

Peki hayal gücünü nasıl geliştireceğinizi biliyor musunuz? Lütfen not edin;

  • Birlikte resimli kitaplar okuyun; bu hem hayal gücünün gelişmesinde hem de kelime hazinesinin zenginleşmesinde yardımcı olur.
  • Çocuğunuza el ile uğraşacağı, ortaya bir şeyler koyacağı oyuncaklar verin (oyun hamuru, boyama kalemleri v.s. gibi), sonrasında yaptığının ne olduğunu anlatmasını isteyin.
  • Çocuğunuzun bilgisayar ve televizyon başında geçirdiği zaman mutlaka sınırlı olsun, aksi takdirde fazla televizyon ve bilgisayar hayal gücünü kısıtlar. O seyrederken siz de onunla birlikte olun, gördüğü durumları anlatmasını isteyin, görüntülerle ilgili sorular sorun.

İşte yine geldik televizyonun zararlarına. Televizyon gerçekten zararlı. İlay bu zamana kadar hiç bir ekran görüntüsüne maruz kalmadı. İşte bu yüzden çok güzel bir hayal gücü yeteneği ile gelişiyor. Sizde bol bol bu tür etkinlikler yaparak çocuğunuzun hayal gücünün gelişmesinde faydalı olabilirsiniz.

Share Button

CEVAP VER