Çocukların kaba motor becerileri nasıl gelişir?

0
1096

Çocukların kaba motor becerileri nasıl gelişir?

Hayat şekliniz özellikle sakinliğe dayalıysa ki özellikle batıda yaşam böyledir koşmak, zıplamak, atlamak gibi enerji gerektiren hareketleri unutmanız yada bunları yapabilmeniz için yeterli alan bulamamanız yada yaratmanız normaldir. Siz bu hareketleri yapmadan da mutlu olsanız da çocuğunuz bu hareketleri yapmadığı müddetçe mutsuz ve kısıtlanmış hissedecektir.

Çocukların Kaba Motor Becerileri Nasıl Gelişir? Bebeğinizin ve çocuğunuzun kaba motor becerilerini geliştirebilmesi için bu tür hareketlere gerçekten ihtiyacı vardır. Ama biz ebeveynler olarak aman kafasını vuracak aman canı acıyacak diye bebeğimizin özgürce hareket etmesine engel oluruz. Anne ve baba olarak çocukları sürekli gözetmenin doğru olduğunu düşünür ve bu yolda ilerleriz. Evet çocuklarımızın üzerinde olmalı gözlerimiz ama onları sık boğaz ederek yada özgürlüklerini ellerinden alarak değil. Onlara rahat hareket edecekleri alanlar tanımalıyız. Çocuğunuz dışarıda koşup eğlenmesi için dışarı çıkarttığımızda aman biran önce yorulsa da eve gitsek diye gözünün içine bakar çoğu anne ve baba. Çünkü ev daha güvenli bir ortamdır ama sokaklar ve parklar hem tehlikeli hemde mikrop yuvasıdır.

Yalnız sizin için hem fizyolojik hemde psikolojik olarak dışarı çıkıp dolaşmak ne kadar zor olsa da çocuğunuz için en az 1 saat bunu yapmanız gerekmektedir. Çocukların her gün soğukta olsa hava sıcakta olsa en az bir saat dışarı da özgürce koşuşturmaları gerekmektedir. İçlerinde var olan enerjiyi dışarı çıkartmaları sadece bu da değil enerjilerini dışarı salarken hemde motor gelişimlerine katkı sağlamaları beklenir.

Dışarıya çıkmak ve bunu her gün tekrarlamak anne ve babalara zor gelebilir. Zor geldiği anda dışarı çıkmanın bebeğinizin yada çocuğunuzun gelişimi için ne kadar faydalı olacağını düşünün ve kendinizi bu şekilde motive edin. Ve aynı zamanda şunu hatırlayın. Dışarıya çıkan çocuk dışarıda enerjisini atacağı için yorulacak ve eve geldiğinde muhtemelen uyumak isteyecektir. Buda sizin için ekstradan bir ödül olacak ve kendinize zaman ayırabileceğiniz bir vakit kazandıracaktır.

Bedensel aktiviteler söz konusu olduğunda asıl mesele bu aktivitelerin çocuk odaklı olması ve kendiliğinden gerçekleşmesidir. Bu süre size zaman kaybı gibi gelebilir. Ama çocuklar için bu aktiviteler oyalanmaktan çok daha fazlasıdır. Etrafınızda bu şekilde ayarlanmış olarak organize sınıflar mevcuttur. Ancak önceden ayarlanmış aktivitelerin çocuğunuzun gelişiminde ayrı bir yeri olsa da olay spontane bir şekilde ilerlerdiği müddetçe gelişimine çok da fayda sağlamadığı görülmektedir. Çocuğunuzun yapacağı aktivitelerin hiç bir şekilde spontane şekilde ilerlemesine izin vermeyin.

Sevgilerle…

Share Button

CEVAP VER