Dijital detoks nedir? Dijital detoks nasıl yapılır?

0
514

Dijital detoks nedir? Dijital detoks nasıl yapılır?

Oğlum Uraz’ım doğduğundan beri kendimi baya baya teknolojinin yollarında kaptırmıştım kiiii çıktım 🙂 Şükür…

Uraz’ı emzirdiğim her dakika elime almışım bir akıllı telefon kendimi sürekli bir şeyler araştırırken buluyordum Ama ne araştırmak, kafamı kaldırmıyorum resmen telefondan! Oğlumda bağlanmak adına bana bakıyor emerken annesinin memesini. Ama ben telefona öyle bir yoğunlaşmışım ki dünya yansa umrumda değil öyle bir duruma düştüm yani.

Dijital detoks nedir? Tüm ayrıntıları ile dijital detoks sizlerle

Bu saçmalığa bir son vermeliydim ama nasıl? Her boş anımda elim telefona gidiyordu. İstemesem bile araştıracak o kadar çok şeyim vardı ki kendimi tutamıyordum.

Geçenlerde İnstagram hesabımdan bir fotoğraf paylaştım belki denk gelmişsinizdir.
Sabah facebook hesabımda çok sevdiğim ve takip ettiğim bir grupta sosyal medya bağımlılığı ile ilgili bir post gördüm.
Ve sonrasinda bu paylasimi esime gönderdim.
Bana verdiği cevap şu oldu, “neyse ki biz o kadar bağımlı değiliz!” Evet değiliz ama o bağımlılık yolunda ilerliyoruz.
Belki günümüzün en büyük bağımlılığı biliyorsunuz.
Hatta bunun için Bakırköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesinde “İnternet bağımlılığı” adı altında poliklinik bile açılmış.
Evet sigara bağımlılığı ile neredeyse eş değer bir bağımlılık internet bağımlılığı.

bagimli-cocuklar
Mesela dün bir cafeye gittik.
İçerisinde büyükçe bir toplu oyun parkı vardı.
Ve hemen yan masada 5 tane çocuk.
Tabi bu masanın yanında da anneleri var.
İlay parkı görünce hemen koştu parka gitti.
Ve o 5 çocuğun elinde de cep telefonu vardı.
Ya oyun oynuyorlar ya çizgi film izliyorlar bilmiyorum.
Ben inanılmaz üzüldüm.
Çünkü parka gelip oyun bile oynamadılar ve saatler sonrasinda oynamadan kalkıp gittiler.
Zehirlenen çocukluk kitabında yazar bu durum için, elektronik çocuk bakıciları diyor.
Bence haksız sayılmaz.

Telefon benim gözümde sigaradan farksız.
Eğer bulunduğum ortamda telefon ile oynaniyorsa hiç durmadan oradan kaçmak istiyorum.
Nasıl ki çocuklarımın yanında sigara içilmesine izin vermiyorsam telefona da izin vermiyorum.
Lütfen sizde bu konuda biraz daha duyarlı olun.

Ben bundan sonra en azından telefondan sosyal medyaya gitmemeyi düşünüyorum.
Bilgisayardan giriş yapacağım.
Böylelikle her istediğimde sosyal medya hesaplarıma ulaşamayacağım.
Ve daha da farkında olacağım internet bağımlılığımın.
Sizde böyle kurallar koyabilirsiniz aileniz içerisinde.
Zehirlenen çocukluk kitabında yakında insanlar uyuyacak zaman bile bulamayacaklar sosyal medyada takılmaktan diyor.
Bunu en azindan çocuklarımıza yapmalıyız! Çocuklarımızın yanında teknolojiden uzak durmalıyız.
Evet tüm çevresinin elinde teknolojik aletler var biliyorum bunlardan kaçamayız ama biz onlara güzel örnekler olabiliriz.

Bu paylaşımım üzerinden gerek instagram da yorum olarak, gerekse Dm üzerinden bir sürü cevap aldım. Sağ olun 🙂 Sayenizde dijital olarak detokslayabildim kendimi. Bu işe nasıl başladım ve başlamadan önce neler hissettim bunları sizinle paylaşmasam olmazdı 🙂

dijital-detoks

Şimdi öncelikle kendimi bu iş için hazır etmeye çalıştım. Buna da en güzel olarak dijital detoks programını telefonuma indirmekle yaptım. Programı yüklerken Play Store dan tabi program ile ilgili görüşleri de okumadan geçemedim. Bir yorum baya baya dikkatimi çekti; ” Programı yükledim ve 10 saatten fazla vakit geçirdiğimi görünce şok oldum!” yazıyordu. 10 saat diyor evet evet tam olarak 10 saat diyor!

Bir insan nasıl gün boyunca 10 saat harcayabilir ki sosyal medya hesaplarında ya da bu dijital dünyada? Yani 1 gün içerisinde 24 saat var en az 8 saat uyunsa kalıyor 16 saat. bu 16 saatin 10 saatini dijital dünyada geçirse geriye kalıyor 6 saat! Peki bir insan 10 saat boyunca ne yapabilir ki dijital dünya da? Çok enteresan değil mi? Bence fazlasıyla enteresan.

Tabi bu programı yükledikten sonra korkmadığımı söylersem yalan olur. Korktum evet itiraf ediyorum ki çok korktum. Evet dijital dünyada fazla zaman harcadığımı biliyorum ama bu zamanın ne kadar olduğunu bilmiyordum. Bu da ister istemez bende stres yaratıyordu.

Programın ismini merak edenler için yazıyorum. “QUALİTY TİME”. Ama buna benzer bir çok program var da ben en çok bu programı beğendim. Neyse bir heyecan programı yükledim. Ve program saymaya başladı. Benim ne yaptığımı o kadar sayıyor ki, telefon içerisinde ki ayarlarda bile ne kadar durduğumu ne kadar vakit geçirdiğimi hepsini ortaya çıkartıyordu. Gün sonunda dijital hayatta sadece 45 dakika dolaylarında vakit geçirdiğimi görünce kendime olan güvenim bir kez daha yerine geldi. Şöyle bir baktım kendime ve dedim ki yok yahu ne bağımlılığı. Sen gayette yerinde kullanıyor-muşsun dijital platformları.  Ama tabi yetmeeeez diye de ekledim. En az 1 hafta gözlem yapmaya karar verdim. 2. gün bu süre 1 saate çıktı 2. gün bu süre 1 saat 10 dakikaya çıktı. 1 hafta sonrasında ise bu süre en fazla 1 saat 30 dakikayı falan buldu. Bence bu rakam oldukça iyi.

Sonrasında baktım ki ” Yok yahu aslında ben bas baya telefonsuz ve hatta sosyal medyasız yaşayabiliyormuşum” dedim ve telefonumu değiştirdim. Evet artık Nokia tuşlu bir telefon kullanıyorum 🙂 İnanın modelini bile bilmiyorum. Akıllı telefonum ise kenar da bekliyor. Satmasına onu da satardım ama benim eşim yurtdışına öğrenci gönderdiği için sık sık Ukrayna’ya gidiyor. Ve Ukraynadayken Whatsapp üzerinden görüntülü konuşma yapıyoruz. Ama bunun da bir çaresini bulacağım. Görüntülü konuşma programını tablete kurup rahatlayacağım telefonun o tuzağından da kurtularak.

Retrica üzerinden fotoğraf çekme çılgınlığımda böylelikle son buldu:) Sonunda profesyonel fotoğraf makinemi yeniden elime aldım 🙂 Artık daha kaliteli fotoğraflar çekiyorum. Bir de telefona en çok saat bakmak için kullandığımı fark ettim bunun içinde eve 3 tane masa üstü saat aldım. Kolumda da zaten saat mevcut. Akılsız telefonumda da var ama çoğu zaman o telefonumu kaybettiğim için onun saat olayını kullanmayı düşünmüyorum.

Dijital detoksun bana inanılmaz iyi geldiğini söyleyebilirim. Kendimi artık kuş gibi rahat ve özgür hissediyorum.

Hepsinin yanında çocuklarım elime baktığında çılgınlar gibi telefona baktığımı görmüyorlar. Ve bu onların bir nebze de olsa teknolojiden uzak tutacağını biliyor ve inanıyorum.

Şimdi dijital detoksu nasıl yapacağınıza değineceğim…

dijital-detoks

Hayatımızdan dijitalleri çıkartmak pek mümkün değil bunun için gün içerisinde kendinize sadece bir tane teknolojik alet belirleyin ve tüm gün onu kullanın. Gün içerisinde cep telefonunun yanı sıra, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik cihazları kullanıyoruz. Biz zaten televizyon izlemiyoruz, bilgisayarı açmaya zaten oldum olası hep üşenmişimdir. Telefon mevzusu da 1-2 gündür yok (akılsız telefonumla takılıyorum. Oda sürekli evin içerisinde kayboluyor 🙂 ) Kendime teknoloji alet olarak sadece tabletimi belirledim. Onu da çocuklar uyuyunca kullanıyorum.

Bu arada turizmin bile yeni bir alanı oluş duymadıysanız söyleyeyim, “Dijital detoks turizmi” Bunu da bir sonra ki blog yazımda değinirim. Şimdilik benden de bu kadar 🙂

Share Button

CEVAP VER