Dumansız hava sahası uygulaması

0
908
Sigara İçme Yasağı Genişletilmeli

Dumansız hava sahası uygulaması

Dün Viaport’da gezmeye gittik eşim ve melek kızımla birlikte. Kapalı olan AVM’lerin getirebileceği hastalıklardan kendimizi kurtarmak için Viaport da bulduk kendimizi hemde yaklaşan tatil alışverişimizi yapmak ve yapabilmek için.

Viaport’u bilen bilir içerisi açık alanda alışveriş yapmaya elverişli ve mağazaların çoğu Outlet şeklinde yapılmış ve var olan her şey oldukça ucuz olan ve de fazla cep yakmayan bir yerdir.

Öncelikle gezmenin sevinciyle gittiğimiz Viaport’un aslında ne kadarda yanlış bir seçim olduğunu zaman geçtikten sonra anlamış olduk. Neden mi? Yahu bu şuursuzca içilen sigaranın zararlarını düşünmüyor mu bu insanlar? Hadi kendinizi zehirliyorsunuz anladık da, peki yanınızdan geçen bizi zehirlemenizin ne anlamı var? Hele ki kızım bile sizin yüzünüzden zehirleniyorsa, bunun sorumluluğunu nasıl üsteleneceksiniz?

Dumansız Hava Sahası Genişletilmeli

10 yıllık bir fiil sigara içicisi olarak kızıma hamile kalmamla sigarayı bırakmam bir oldu. Evet zorlandım. Hatta başlarda azaltmaya çalıştım ama olmadı. Sonra doktorumun ” Yeni doğanın suratına sigara üfler misin?” sorusuna “Hayır” dememle doktorumun cevabı “Ama içinde ki bebeğinin suratına sigara üfleyebiliyorsun” demesi karşısında sigaramla vedalaştım. Gerçekten vedalaştım. Sigarayı bırakmadan önce onunla konuştum ve bana zarar verdiğini artık benden gitmesi gerektiğini beraber güzel bir 10 yıl yaşamış olsak da artık bebeğimi düşünerek ondan vazgeçmem gerektiğini anlattım. Dumansız Hava Sahası Genişletilmeli!!!

Yani bir nevi Osho’nun sigara meditasyonu gibi bir şey yaptım. Konuşarak ayrıldım.

Osho’nun sigaranın meditasyonunu hatırlatmak istiyorum sizlere de. Bir gün Osho’nun çevresinde bulunan birisi Osho’ya geliyor ve ” Ne yapabilirim, sigarayı nasıl bırakabilirim?” diye soruyor.
Osho, “Sigarayı bırakamazsın. Bunu anlamalısın. Sigara içmek sadece senin kararın değildir. Senin alışkanlıklarının alemine girmiş bu; kök salmış. Otuz yıl çok uzun bir zamandır. Bedeninde ve kimyanda kök salmış ve her yere yayılmıştır. Bu sorun sadece kafanda çözülebilecek bir sorun değil, kafan hiç bir şey yapamaz. Kafa güçsüz kalır; bir şeyleri başlatır, ama onları kolayca durduramaz. Buna bir kez başladın mı ve bu kadar uzun süre uyguladın mı, büyük bir yogi olursun sen. Otuz yıl sigara içmeyi sürdürmek, sürdürebilmek! Sigara içmek kendiliğindenleşti, onu otomatikten çıkartmak zorundasın. ” dedi.

Mürit, ” Otomatikten çıkartmak nedir” diye sordu.

Osho, “Bir şey yaparsın, bırakmayı kafandan çıkart. Buna gerek yok. Otuz yıl boyunca sigara içtin ve otuz yıl boyunca sigara ile yaşadın. Kuşkusuz bir çok kez sigara yüzünden sıkıntı çektin ama buna da alıştın. Sigara içmeden ölmektense bir kaç saat önce ölmenin ne önemi var ki dedin ve buna da alıştın. Burada kalsan ne yapacaksın? Ne yaptın? Onun için asıl sorun sorun şu yıl, bu yıl pazartesi ya da salı yada pazar öldün- bunun ne önemi var?”

Mürit, “Evet bunun önemi yok.”

Osho,” O zaman sigarayı bırakmayı unut. Unut onu gitsin. Daha ziyade bunu anlayacağız. Şu halde gelecek defa bir meditasyon yap.”

Mürit,” Sigara içerek yapılan bir meditasyon mu?”

Osho, ” Evet. Zen mensupları çay içerek meditasyon yapabiliyorsa ve bundan bir tören yaratabiliyorsa, neden olmasın? Sigara içtiğin an güzel bir meditasyona dönüşebilir.”

Mürit, dehşet içerisinde baktı ve “Ne diyorsunuz?” diye sordu. Sonra birden canlandı ve ” Meditasyon mu? Hemen cevap verin bana bekleyemem!”

Osho, ” Bir şey yap. Cebinden sigara paketini çıkardığın zaman, yavaş hareket et. Keyfini çıkar, aceleye gerek yok. Bilinçli, tetikte, farkında ol; tam farkındalık içinde onu yavaşça çıkar. Sonra ise sigarayı paketten tam farkındalıkla, yavaşça çıkar, eski telaşlı biçimde, bilinçsiz ve mekanik bir biçimde değil. Sonra sigara paketini hafifçe vurmaya başla ama bunu oldukça tetikte durarak yapmalısın. Sesini dinle. Aynen zen mensuplarının semaverinin mırıltısına, çayın kaynamaya başlamasına ve aromasına yaptıkları zaman gibi. Sonra da sigarayı ve onda ki güzelliği kokla…”

Mürit, ” Ne diyorsunuz siz? Güzellik mi?”

Osho, ” Evet, güzeldi o. Tütün de her şey gibi Tanrısaldır. Kokla onu; Tanrının rayinasıdır o.”

Mürit, biraz şaşırmış gibi Osho’ya bakmış ve “Ne, şaka mı yapıyorsunuz siz?” dedi.

Osho, ” Hayır şaka yapmıyorum ben. Şaka yaptığım zaman bile şaka yapmam. Çok ciddiyim ben. Sonra da sigarayı tam farkındalıkla ağzına götür ve tam farkındalıkla sigaranı yak. Sigarayı içerken her eyleminin keyfine var ve sigara içmeyi mümkün oldukça fazla eyleme böl. Böylece git git daha çok farkında olabilirsin.

İlk nefeste elde ettiğin, duman biçimindeki Tanrı’dır. Hintliler, “Annam Brahm” derler- yiyecek tanrısıdır. Neden sigara içmekte olmasın? Her şey tanrıdır. Ciğerlerini derinliğine doldur, bir pranayam’dır. Yeni çağın yogasını sunuyorum sana! Sonra dumanı dışarıya doğru salıver, rahatla ve bir başka nefes daha çek ve yavaşça bu eylemi sürdür.

Eğer bunu yapabilirsen hayret edeceksin; yakında bu yaptığının budalalığını göreceksin. Başkaları budalaca olduğunu söylediği için, kötülüğünü söylediği için değil. Kendin göreceksin bunu. Bu görüş sadece aklın aydınlatmasıyla olmayacak. Tüm varlığından kaynaklanacak; bütünlüğünün görüşü olacak. Günün birinde eğer sigarayı bırakırsan bırakırsın, sürdürürsen sürdürürsün. Bunun için kaygılanmana gerek yok.”

Adam üç ay sonra Osho’nun yanına gelir ve “Sigarayı bıraktım” der.
Osho, ” Şimdi de bunu diğer otomatikleştirdiğin şeylerde de dene.”

Gizem budur, gizem otomatiklikten çıkmaktır. Yürürken yavaş yavaş gözlemleyerek yürüyün. Bakarken gözlemleyerek bakın, bakın ki ağaçların hiç olmadıkları kadar yeşil olduğunu ve güllerin hiç olmadıkları kadar güzel koktuğunu fark edeceksiniz. Dinleyin! Birisi konuşuyor. Dinleyin, dikkatlice dinleyin. Konuştuğunuz zaman dikkatli konuşun. Bırakın tüm uyanıklık eylemleriniz otomatikten kurtulsun.”

Osho ne güzel anlatmış değil mi?İşte benimde sigarayı bırakma olayın böyle oldu. Gerçek bir farkındalıkla bitirdim olayı. Zor olmadı mı oldu ama başardım. Ve diğer tüm alışkanlıklarıma da bu şekilde son veriyorum.

Sonuç olarak biz yine sigara içenler yüzünden ikinci sınıf vatandaş muamelesi görerek restaurantların açık alanında oturamamakla birlikte Viaport da mağazaların önlerine koyulan dinlenme banklarında da oturamadık. Herkes her yerde sigara içmekle birlikte kendilerinden başka kimseye de saygı göstermeyerek yollarında ilerlediler.

Sigara içme olayına mutlaka bir çözüm bulunmalıdır. Dünya bir tek sigara içenlere mahsus olmamakla birlikte sigara içenlerin sigara içmeyenleri zehirlemeye hakları da yok.

Ne gibi şeyler yapılabilir;

Dumansız Hava Sahası Genişletilmeli

* Açık alanlar ikiye bölünebilir.
* Sigara içenlere mahsus bir sigara içme odası yapılabilir.
* Sigara içenlere mahsus restoranların içerisinde farklı yerler yapılabilir.
* Sigara içenler sigaralarını kapıda içebilirler.

Gibi gibi bu daha da genişletilebilir seçeneklerle dolabilir. Yani devletimiz eğer isterse biz sigara içmeyen vatandaşlarını çok güzel koruyabilir.

Hatta İsviçre’de bir alışveriş merkezinin içerisine camekandan bir bölme yapılmış ve bu bölüm sadece sigara içenlere ayrılmış. Sigarasını içmek isteyen vatandaş oraya gidiyor ve sigarasını içiyor. Ama içeriye öyle bir tesisat döşenmiş ki direk sigara dumanına karşı havayı temizliyor ve insanların sigara dumanı gözükmüyor bile. Yani olunca oluyor.

Seçim öncesi Dumansız Hava Sahası Genişletilse gerçekten çok güzel olur, olmaz mı olur. Hatta harika olur.

Dumansız Hava Sahası Genişletilmeli, artık gerçekten genişletilmeli!

Share Button

CEVAP VER