Gebelikte karpal tünel sendromu, ellerde uyuşma ve ağrı

0
525

Gebelikte karpal tünel sendromu, ellerde uyuşma ve ağrı

Hamileliğimin sona ermesine sadece 26 gün kala bir başıma bu gelememişti ee bunu da yaşamadan son vermeyelim dedi herhalde ki vücudum şimdi de Karpal Tünel Sendromu yaşıyorum. Eşimin de sdiline düştüm tabi orası da ayrı. Hastalığının adı bile havalı diyor da başka da bir şey demiyor 🙂 Tabi davulun sesi sadece uzaktan hoş geliyor benim yarime.

Nasıl illet bir hastalıktır bu karpal tünel hastalığı ancak yaşayan bilir. Bir sabah bir uyandım sol el işaret parmağımda garip bir ağrı var. Ya hayırdır acaba diye düşündüm sonra akşama doğru şiddedi arttı ve baş parmağıma da geçti. Geçiş o geçiş 1 haftadan beri bunun ağrısını sürdürüyorum. Hatta o akşamları o kadar şiddetlice ağrıyor ki telefonun bastırıp tuş kilidini bile açamıyorum. Telefonum dokunmatik olmasa işim var yani anlayacağınız.

Şuan buraya bu yazıyı yazabiliyorum çünkü öğlenleri nispeten daha az acıyor ama zaten sadece orta parmağımı kullanıp yazabiliyorum. O da sadece kaslarımda olan acıyı biraz daha ortaya çıkartıyor.

Ama neymiş biliyor musunuz? Karpal tünel sendromunda parmakları ve kasları hareket ettirmek çok önemli, çok mühimmiş. Şimdi size karpal tünel sendromuyla baş edebilmeniz için mühim bir kaynak önereceğim. Eğer ki hamilelik dışında karpal tünel sendromu yaşıyorsanız, bu süreci atlatmanız bir hayli uzun sürecek belki de operasyonsuz bu durumu atlatamayacaksınız. Ama bu kitap ile atlatan bir çok kişi ile tanıştım geçen günlerde.

karpal-tunel-sendromu-tedavi-kitabi

“Tetik nokta masajı” kitabı hakkında kısa bir özet geçmem gerekirse, ağrılar karşısında yapılabilecek masajlardan bahsediyor. Aslında mevzu bir tek karpal tünel değil, vücudunuzda süre gelen her ağrının tedavisi bu kitapta mevcut. Yani tam bir baş ucu kitabı niteliğinde.

Eee peki asıl konumuza gelecek olursak, karpal tünel hakkında ne yapabilir, bu dünyamızı dar eden illet sendromdan nasıl kurtulabiliriz? Şimdi yazdıklarımı dikkatlice okuyun ve lütfen hayata geçirin. Hemde en çabuk olanından…

” Kolunuza (bilekten başlayarak) krem veya yağ sürün. Benim her zaman ilk tercihim yağlardır. Onların şifasının vücuda daha iyi geldiğini düşünürüm. Burada ki asıl amaç, masaj yaparken bir de cildinizi tahriş etmemektir. Önce hafif hafif masaj yaparak, başparmağınızın ucuyla ağrıyan noktaları bulun. Kimileri top top (kocaman) olur. Kimileri iğne başı gibi olur.

Bu noktaları bulunca, 6-12 kere arası süt sağar gibi, bastıra bastıra ovun (hep aynı yönde, ya hep aşağı, ya hep yukarı). Çok acıyacak! Acıdan çığlık atıp ağlayacaksınız. Morartmayacak kadar bastırın (cildinizi iyi tanırsınız). Her noktada aynı şeyi yapın. Omuza kadar gidin. Tam kolla göğsün birleştirdiği nokta, dirseğin hemen altı (içeride kalan kısmı), dirseğin hemen üstü (dışarıda kalan kısmı), bilekte bazı noktalar genellikle en büyük sorumlulardır. Önce oraları deneyin. Bu toplar ne kadar büyükse ve ne kadar acıyorsa, o kadar sorun yaratırlar. Bunu yaptıkça parmaklarınızda bir uyuşma hissederseniz BİNGO! Tam doğru noktayı buldunuz demektir. İşte uyuşukluğun nedeni olan noktalardan biri (genellikle birkaç ana nokta oluyor ama). Bunlara tetik noktaları diyoruz.

Bu tetik noktalarının tümüne acıta acıta ama çürütmeden masaj yapın. Bol bol kremleyin. Sırtınıza da yapın, kasları takip ede ede ve noktaları bula bula. Bunu yaptığınız dönemde (en az bir hafta, tercihen 1 ay) klavye kullanmayın (ya da az kullanmaya çalışın), parmaklarınızla ağırlık taşımayın, kolunuza bileğinize ağırlık vermeyin (bebek kaldırmak yok).

Zamanla yine tekrarlar. Kasların bir hafızası var. En ufak bir sorunda yine geriliyorlar ve aynı hale geliyorlar. İşin iyi tarafı şu, o hafıza iki taraflı. Msajla gevşediğini de hatırlıyor. Bir daha ki sefere daha çabuk sonuç alıyorsunuz. Ama kesin çözüm istiyorsanız, tek çözüm o kasları sporla güçlendirmek (önce bir ay masajla gevşettikten sonra elbet). Güçlü kasta tetik noktası oluşmaz.

Çok önemli bir nokta: bu masajı ilk yaptığınızda birkaç gün, hatta bir hafta boyunca ağrı ve uyuşmalar azalmaz artar. Gece uyutmayacak hale bile gelebilir birkaç gün. Bu aslında iyileşme belirtisidir. O kaslara yıllardır ilk defa kan gittiğinin ve kasların uyanmaya başladığının belirtisi bu. Korkmayın! ”

Bu yazı benim yazılarını çokça takip ettiğim bir Facebook grubunun kurucularından birisinin yazısı. Aysuda’yı belki bilirsiniz. Hee işte onun. Bu masajı yapıp ve karpal tünel sendromuna karşı gelebilmiş çokça insan mevcut.

Üşenmeyin yapın. Çokça ağrısa da yapın. Bırakmayın peşini. İnanın ki iyi gelecek, yapanlar ve bu sendromdan kurtulan insanlar bu yazıya hepçe şükrediyor.

Hadi geçmiş olsun!

Share Button

CEVAP VER