Gece yatarken çorapla uyumak zararlı mı?

0
1407

Gece yatarken çorapla uyumak zararlı mı?

Ohh böyle sıcak sıcak havalar da çoraplarımızı çekeriz ayaklarımıza, sıcak sıcak battaniyenin altına da girdik mi değmeyin keyfimize 🙂

Peki çorapla yatmanın zararları nelerdir bunları hiç düşündünüz mü? Ben şahsen 1-2 seneye kadar düşünmüyordum. İşin ne kadar ciddi olduğunu yeni yeni anlayıp, yeni yeni idrak ediyorum.

Gece yatarken çorapla uyumak zararlı mı?

  • Çorapla yatmak, lastiklerinin uzun süre baskısı sonucu ‘periferik’ dolaşımı olumsuz etkiler, yani o bölgedeki kan dolaşımını bozar. Çorapla yatmak, çorap lastiklerinin uzun süre baskısı sonucu periferik dolaşımı olumsuz etkilediği gibi deride mantar enfeksiyonlarına da sebep olabiliyor.
  • Çorap ile yatmak, çorap lastiklerinin bilekleri uzun süre sıkması sonucunda dolaşımı engeller. Kan dolaşımın bozulması ise ayak derisinin kurumasına, ayakta morarmalara ve kızarmalara ve tırnaklar da bozukluğa neden olabilir.
  • Ve diğer önemli bir sorun ise, ayakta çıkabilecek olan egzamalardır.
  • Çorapta kalan deterjan artıkları uzun temas sonucu alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler yaratabilir, ayrıca deride kurumayla birlikte kaşıntılara neden olabilir.
  • Çorapların uzun süre ayakta kalması sonucu, ayaklar terler ve daha çok üşür. Ve ayaklarda terleme sonucunda ise çeşitli bakteriler üreyebilir, mantarlar çoğalabilir.

Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler,

 Ayakkabı seçimi; ayakkabıların plastik olmaması gerekmekte, deni veya kanvas modeller tercih edilmelidir. Ayakkabıların çok dar olmaması gerekir. Rahat ortopedik ayakkabılar tercih edilmeli, düz taban ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Çorap; Kesinlikle sentetik çoraplardan uzak durmak gerekir. Mümkünse %100 pamuk oranı olan çoraplar tercih edilmeli, ve iz yapmayan dikişsiz çoraplar giyilmelidir.

Ayak bakımı; Aslında rutin olarak pedikür uygulaması gerekse de ayakların sağlıklı olabilmesi için, ne yazık ki bu gerçekleştirilememektedir. Ayak tırnakları düz yani küt şekilde kesilmeli, batık oluşumuna karşı önlem alınmalıdır. Ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalı özellikle parmaklarının arasına dikkat edilmeli ve ıslak bırakılmaktan kaçınılmalıdır. Ve kesinlikle hijyenik olmayan aletlerle pedikür yapılmamalı, hatta mümkünse manikür pedikür seti temin edip onlarla ayak ve el bakımı gerçekleştirilmelidir.

Gece yatarken çorapla uyumak zararlı mı?

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Russell Foster’ın yaptığı bir araştırmaya göre; iyi bir uyku için yapmanız gerekenlerin başında çorapla yatağa girmek olduğunu belirtmiş. Sebebine ise  “Çorapsız uyumayın. Ayakların sıcak olması kan akışını düzenler.  Ayaklarınızı ısıtarak, bacaklarınıza doğru olan kan akışını garantilersiniz ve vücudunuz serinler. Bu da uykuyu kolaylaştırır. Pijama olarak da fazla sıkı olmayan ve doğal kumaştan üretilenleri tercih edin.” demiş.

Bir de İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre; çorapla uyuyan insanların beyin hücrelerinin öldüğü saptandı. özellikle kış aylarında bu olay kaslarda ağrı ve hissizlik olarak kendini daha da belli ediyor..

Eee artık karar sizin 🙂

Sevgiler…

Share Button

CEVAP VER