Güneş kreminin bilinmeyen zararları nelerdir?

2
1421
Doğal güneş koruyucumuz :)

Güneş kreminin bilinmeyen zararları nelerdir? Güneş kreminin zararları da mı varmış demeyin. Biraz araştırırsanız zararları oldukça fazla olduğunu sizde görebilirsiniz.

Şimdi güneş kremleri ile ilgili son zamanlarda oldukça soru ve eleştiri aldığım doğrudur. Ama sonuçta bu blog benim blogum ve ben burada yaşadıklarımı sizlere aktarıyorum. Hiç bir zorlama ve özendirici bir harekette yapmıyorum ki benim doğru bulduğum şeyleri, sizde örnek alarak doğru bulmayayın diye. Amaç sana deneyimlediklerimi sizlere aktarmak! İşte bu kadar basit. Ama zaman geliyor ” Yaaa olur mu öyle şey, güneş kremi kullanmadan olmaz” gibi bir takım mesajlar alsam da kimi zaman geliyor siz tarafından taktir ediliyorum. Yine de herkese saygılarımı gönderiyorum. Eleştirinin iyisi kötüsü olmazmış. Ama bugün de belki aranızda bilmeyenler ve daha önce hiç araştırma bile yapmamış olan bireyler olduğunu düşünerek internette yaptığım araştırma neticesiyle iyice konunun hakimi olduğumu düşünüyorum. Güneş kreminin bilinmeyen zararları nelerdir? Bunu bile bilmeyen o kadar insan var ki? Tuuturmuşlar herkes ” Sür sür” diye diretmeye!

Güneş Kreminin Zararları

Bakın güneş kremleri gerçekten zararlıdır! Şimdi hep beraber güneş kremlerini enine ve boyuna inceleyeceğiz.

Şimdi güneş kremlerinin bir bilinen kimyasal koruması vardır bir de bilinmeyen fiziksel koruması vardır. Eğer ki siz, piyasada satılan herhangi bir güneş kremini aldıysanız bu krem muhtemelen kimyasal koruma sağlayan kremdir. Piyasada satılan kremlerden kastım da hani şu marketlerde satılan Arko ve türevi olan kremler. Peki bu kimyasal koruma yapan kremler cildimizde ne gibi oyunlar oynuyor diye soracak olursanız, bu kremler, güneş kreminin sadece kimyasal kısmının emmesini sağlıyor ve güneşe karşı da koruyucu kalkan oluşturuyor. Belki okurken gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğüm için tekrar ediyorum ki kimyasal krem sürme sonucunda vücudumuza giren kimyasal etkiler vücudumuza şiddetle zarar vermeye başlıyor. Sonrasında da bu kimyasallar güneş ışığına maruz kalınca da çeşitli tepkimelere yol açarak kimyasalları değişebiliyor.

Bir de nispeten daha iyi olan kremler var ki onlarda vücudumuzla fiziksel temas sağlayan kremlerdir. Evet bu kremlerin sağlığımız için hiç bir zararı olmadığı söylenmektedir. Ama altını çizmekte yine de yarar olduğunu söylemek istiyorum ki fiziksel temas sağlayan kremlerin zararsız olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır. Fiziksel temas sağlayan kremlerin içeriği minerallidir. Buda vücudumuza sürdüğümüzde bembeyaz bir tabaka oluşmasını sağlamaktadır.

Yazım burada bitiyor mu? Tabi ki hayır. Kimyasal içerikli olan kremlerin zararlarına bir de değinmek istiyorum;

Güneş kreminin bilinmeyen zararları nelerdir?

Güneş kreminin zararları;

 •  Kimyasal içerikli olan güneş kremlerinin içeriğinde Ostrojen hormonuna etki edebileceğine dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Ostrojen hormonun ne olduğunu bilmeyen varsa açıklama yapmak istiyorum, bu hormon direk olarak hormonlarımızı etkileyerek özellikle biz kadınların, üremesini, regli dengesini, tüylenmemizi ve erken menopoz gibi türlü türlü dengemizi sarsabilecek olaylara zemin hazırlamaktadır.
 • Güneş kremlerinin içerisinde henüz tam olarak kanıtlanmasa bile, cildin erken yaşlanmasına yarayan bir madde vardır.
 • Ve son olarak güneş kremlerinin içindeki bir diğer tehlike ise, Nanoteknolojidir.
 • Aaa tabi bir de Paraben var ki, bu maddenin yer aldığı hiç bir şeyi kullanmanızı asla ve asla tavsiye etmiyorum. ( Paraben: İlaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir. Bu bileşikler ve tuzlar özellikle bakterisid ve fungusit özellikleri nedeniyle kullanılır.)

Peki güneş ışınlarının bu kadar zararlı olduğu bir Evren’de güneş kremsiz sahile nasıl ineceğiz?

 • Mümkün mertebe güneşin zararlı ışınların gelmediği saatler arasında güneşe çıkmaya çalışın. Nedir bu saatler?

11-16 arası güneş gördüğünüz yerden kaçın. Biz Antalya’nın sıcağında öyle yapıyoruz.

 • Güneş kremi illa yok ben kullanacağım, hayır kullanmak istiyorum, onsuz yapamam diyenlerdenseniz, organik bitkisel yağları kullanın. Onlarada güvenmiyorsanız son çare olarak organik bitkisel güneş kremi mineralli olabilir, onu kullanabilirsiniz.
 • Organik bitkisel güneş koruyucu yağı: E vitamini, Organik hindistan cevizi yağı, Oragnik Aleovera yağı ve Shea yağını alıp bir kase de karıştırıp kavanoza döktüğünüz vakit o sizi güneşin tüm zararlı ışıklarından koruyacaktır. Ama güneşin en dik geldiği saatlerde yine de güneşte olmamaya özen gösterin. İlla olacaksanız, üzerinize koruyucu giysi giyerseniz güneşten daha iyi korunacaksınızdır. Ama öyle UV koruyucu kıyafetler bir yana beyaz tişört giyerseniz çok daha iyi olacaktır. Unutmayın ki güneş ışınları aynı zamanda kanseri de engelleyen D vitaminini barındırır ve buna vücudumuzun oldukça fazla ihtiyacı vardır.

Biz ailecek sadece ve sadece hindistan cevizi yağı kullanıyoruz ve denizden sonrada Aleovera bitkisini direk olarak vücudumuza sürüyoruz. Oldukça iyi geliyor. Her gün denizde olmamıza rağmen bir kere bile güneşte haşlanmadık. Hatta vücudumuzun hiç bir yeri soyulmadı.

 • Koruyucusu yüksek kremlerin yanına hiç yaklaşmayın . Unutmayın ki güneş kreminde koruyucu arttıkça kimyasal içerik daha da çok artacaktır.
 • Son olarak kafanıza takacağınız şapka hem sizi hemde bebeğinizi koruyacaktır. Sanırım en ihmal etmediğim olay, şapkalarımız. Bebeğiniz şapka takmayacağım diye direk bebeklerdense kafasını bol bol ıslatmanız da yarar var. Soğuk suda bebeğinizi güneşten koruyacaktır.

Bugünlük de bu kadar. Güneş kreminin bilinmeyen zararları nelerdir? Umarım sizin içinde faydalı bir yazı olmuştur.

Keyifli hafta sonları dilerim.
Sağlıcakla kalın…

Share Button

2 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Ben kendim için bu markanın güneş kremini kullanıyorum, sadece eczanelerde satıldığı için çok yaygın bir marka değil. https://tr.caudalie.com/hikayemiz-ve-etik-degerlerimiz.html?act=MTopenvideo

  Oğlum için geçen yıl kullanmadık, ama bu sene doktorumuzun yönlendirmesiyle Mustela’nınkini aldık, alerjik bir cildi var. UV korumalı şapka, mayo ve tshirt de aldık, daha çok 11-16 arası güneşe çıkmak durumunda kalırsak diye. Normal şapka ve tshirt UV filtresi olmadığından zararlı ışınları yansıtma özelliğine sahip değil diye biliyorum.

  Güneş kremi veya korumalı kıyafetler güneşin zararlarından korunurken faydalarını almamıza engel olabilir diye çok kullanacağımızı sanmıyorum, 11-16 arası gerekli olabilir.

  Paylaşımlarınız için teşekkürler

  • Mustela’nın içerisinde bulunan bir takım zararlı maddeler yüzünden Almanya’da çok da fazla onerilmedigini biliyorum. Ama çok da bilgim yok bu konuda. Ilay’a hamile iken bir doktor arkadaşım söylemişti. O yüzden almış olduğum Mustela bebek şampuanıni direk çöpe atmıştım. Onun yerine nacizade önerim ekoorganik sitesinden organik güneş kremi bakabilirsiniz. Hem içeriği organik olduğundan gönül rahatlığı ile de kullanabilirsiniz.

CEVAP VER