Hamileler ve emziren anneler muaf mı oruç tutabilir mi?

0
711
Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamileler ve emziren anneler muaf mı oruç tutabilir mi?

Son zamanlarda oldukça mail alıyorum bu konuda. Ramazan ayının başladığı bir konu da olmasından mütevelli artık sorunuza cevap vermek istiyorum.

Hamileler oruç tutabilir mi?

Tutanlar var ama bence tutulmaması gerekiyor ki zaten dinimizde hamile olanlar ve emziren anneleri oruçtan muaf tutuyor. Ee hal böyle olunca ne gerek var sütünü azaltmaya ya da karnında ki bebeği aç bırakmaya?

Buyurun sizlere Diyanet işlerinin yazısını paylaşayım;

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler.

Yani tutmadığınız orucun kazasını yapabilir daha sonrasında tutabilirsiniz.

Emziren annelerin kısa süreli yemek yememek sütü azaltmazken, vücudun olası bir sıvı kaybı sütü etkileyebileceğini göstermiştir. Riske değer mi değmez! Hele ki ilk 6 ay bebek için anne sütü ihtiyacı oldukça fazlayken vücudunuza yeterli bir şekilde su ihtiyacı vermeyip sütünüzün eksilmesine sebep olmayın!

Hamilelerin ise oruç tutmaları hem kendileri açısından oldukça risk taşırken aynı zaman da bebekleri için oldukça risk oluşturmaktadır. Gebeler de damarlarda dönen kan ve sıvı miktarı çok artmaktadır. Gebeler bu kan ve sıvı ihtiyacını koruyabilmek için günde en az 3 litre su tüketmeliler. Peki gebeler bu en az 3 litre su tüketme durumunu yerine getirmezlerse ne olur? Kan basıncı düşer ve plasentaya yani bebeğe giden kan akımı yavaşlar. Bunun sonucunda da bebek yeterli oksijen alamaz.

Yapılan araştırmalar sonucunda da bu söylediklerim kanıtlanmıştır. 2003 senesinde İnternational Journal of Gynecology of Obstetrics yayınlanan dergiye göre bebeğin iyi oksijenlenmesini gösteren ultrasonografik bulgulardan biri olan diyafram hareketine göre; oruç tutan annelerin bebeklerinde ciddi oranda oksijen azalması görülmüştür.

Yine 1995 yılında İnternational Journal of Gynecology of Obstetrics dergisinde yayınlanan bir makale de kontrol edilemeyen diyabet ve uzun süreli açlık durumun da oluşan yüksek keton oranlarının ileri de bebeklerin beyin ve psikolojik bozukluğa neden olacağını göstermektedir. Peki bu keton oranlarına hemen yükselme olabilir mi dediğinizi duyar gibiyim. Ne yazık ki evet, özellikle gebeler de keton oldukça hızlı bir şekilde yükselebilme özelliğine sahiptir. Çünkü gebe olanların açlık durumları gebe olmayan kadınlara oranla daha çabuk hipoglisemiye yol açmaktadır. Kan da bu düşüş ise hücrelerin enerji olarak kullanılacak şeker kalmayınca vücut son çare olarak yağ yakar ve ketonlar da bu yağ yakımının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Normal insanlar da keton yükselmesi 24 saat sonucunda ortaya çıkarken, gebeler de keton yükselmesi 16 saat sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bazen bu saatler de erken yükselmeler gerçekleşmektedir.

2004 yılında Singapur’ da yapılan bir araştırma sonucunda oruç tutan gebelerin yarısından fazlasında daha önce tuttukları oruçlara göre bu sefer daha fazla zorlandıklarının yarı sıra oruçtan kaynaklı yan etkiler de oluşmaktadır.

Tüm bunlara nazaran oruç tutarak hem karnınızda ki bebeğinize zarar vermek istiyorsanız ya da sizden tek besinini sağlayan yada gelişimi için size muhtaç olan çocuğunuzun sütü yani rızkını azaltmak istiyorsanız oruç tutmaya devam edebilirsiniz.

Ama bence bunlara hiç gerek yok! Zaten emziriyorsanız ve gebeyseniz oruçtan da muafsınız. Hal böyle olunca yemenize içmenize dikkat ederek çocuğunuza yada karnınızda ki bebeğinize dikkat etmekle mükellefsiniz.

Dip not olarak eklemek istediğim bir konu var ki lütfen ” Aaa biz tuttuk bir şey olmadı şimdi sağlıklı bir bebeğim var. Yada ben tuttum sütüm kesilmedi. Hiç bir şey olmaz. Tutacağımmm!” gibi şeylerle bana gelmeyin. Tutmayın. Zaten muafsınız oruçtan. Kendinizi buna zorunlu da hissetmeyin. Karnınızda ki sabiye neler olabileceğini anlattım. Yada sütünüzün nasıl etkileneceğini anlattım. Ama her şeye rağmen, ” Nayır, ben tutacağım. Buna kimse engel olamaz” diyenlerdenseniz, ne yapalım yine de siz bilirsiniz.

Hamileler Oruç Tutabilir mi? Emizrenler oruç tutabilir mi? Hayır tutamaz, tutmamalı!

Share Button

CEVAP VER