Hamilelikte diyabet veya gebelik şekeri nedir?

0
494

Hamilelikte diyabet veya gebelik şekeri nedir?

Gebelik henüz gerçekleşemeden herhangi bir şeker hastalığı ya da belirtisi olmayan bir anne adayında, gebelik esnasında glukoz yani şeker değerlerinde yükseklik olabilir. Bu da gebelik şekerine işaret eden bir durumdur. Gebeliğin 24-28 haftaları arasında şeker su testi diye bilinen, glukoz yükleme testi aracılığı ile tarama yapılır. (Tabi başka yollarda var. Buna birazdan değineceğim.) Sonuçlar 100 gram oral glukoz testi ile kesin tanıya varılır.

Nereden geldim diye soracak olursanız bu konuya, tahmin edeceğiniz üzere şimdi de gebelik şekeri denilen illet ile baş etmeye çalışmaktayım. Ne tahlihsiz bir hamilelik yaşıyorum değil mi?

 • Önce plesantamda kanama sebebiyle hastane de tedavi altına alındım.
 • Sonrasında haftalar sonra plesantam da kist görüldü.
 • Daha sonrasında yeniden plesantam da yaşlanma başlangıcı olabileceği söylendi.
 • Neredeyse 1 ay boyunca geçmeyen grip hastalığımla birlikte yorgan döşek yattım.Defalarca ateşim çıktı indi,çıktı indi. (Umarım yavrumun sağlığında bir problem oluşmamıştır.)
 • Ayrıntılı ultrasonda bebeğimin kalbinde boşluk görüldü. Doktorum bir daha ki randevu da yeniden bakacağımızı söyledi. Ama ben neredeyse 3 aydır doktoruma gitmiyorum. Sebebi ise bebeğime daha fazla zararsız olduğu söylenilen ama benim buna kalben inanmadığım ultrason cihazını sevmememden kaynaklanmaktadır.
 • Şimdi de gebelik şekeri ile karşınızdayım…
 • He 2 gün önce sağlık ocağında yaptırdığım rutin kontrollerin rezaletliğini saymıyorum bile size. Ben diyeyim ki, bütün değerlerim yerlerde, gerisini de siz çıkartın artık.

gebelik-şekeri

Gebelik şekeri olayını da nasıl çözümledim? 2-3 haftadır her tatlı yani şeker yiyişim de şiddetli bir kalp çarpıntısı yaşıyordum. Neden oluyor, neden kalp çarpıntım var diye internette araştırırken gebelikte süre gelen bir sendrom olduğunu öğrendim. Sonrasında şekeri tamamen bıraktık ve benim kalp çarpıntım da böylelikle yok oldu derken bir gün yine kocadan gizli saklı kaçamak yapıyım dedim de demez olaydım. Ayyy nasıl çarpıntım başladı dostlar anlatamam sizlere. Berkan’ı aradım hemen, ” Aşkım çok üzgünüm ama senden kaçak göçek çikolata yemeye çalışırken birden fenalaştım. Kalp çarpıntım var ve 15 dakikadır yakamı bırakmıyor” dedim. Sonrasında Berkan internette araştırıyor ve gebelik şekeri olanlarda şeker yenilince vücut fazlaca insilün salgılıyormuş ve buda adrenalini artırarak kalp çarpıntısına sebep oluyormuş.

Eee ne yapalım ne edelim diye kafa kafaya verdik düşünmeye başladık. Çünkü gebelikte şeker yüklemesi olayına şiddetli karşı çıkan ben elimi kolumu sallaya sallaya o iğrenç şekerli suyu içemezdim! Sonra internette Canan Karatay’ın yazısını okuduk ve ertesi gün hemen sağlık ocağına gidip trigliserid tahlilimize baktırmaya karar verdik. Ve sabah aç karnı sağlık ocağının yolunu tutup kanlarımı verip o heyecanlı bekleyişe koyulduk bile.

Ertesi gün oldu. Sonuçlarımız çıktı. Benim glukoz değerim sınırın altına inerken ve trigliserid değerim oldukça yükselmiş. İşte size gebelik şekerinin olduğunu açıkça belirten bir fotmül. Bunu ben değil Kardiyoloji Profesörü Canan Karatay söylüyor. He yine buna da bir kulp bulup yorum yazarsınız bilirim ben sizi 🙂 Ama kadın başarısını zaten dünya çapında bile kanıtlamış yani. Senin benim desteğime inanın ki hiç ihtiyacı yok! Bunu bir tek Canan Hoca değil, Ahmet Aydın da onaylıyor. Ahmet Aydın kim mi? İşte o da merhum, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metbolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın. İşte tüm bunlar, seni senden daha fazla düşünen insanlar.

 

Pekiii gebelik şekeriniz var ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Haklısınız, çünkü bende bilmiyordum. Hadi şimdi hep birlikte ne yapabileceğimize bir bakalım;

gebelik-sekeri

 • İnternette gezerken göreceğiniz şeyleri tahmin edersiniz ki, ben size söylemeyeceğim. Benim size söyleyeceğim tek şey, karbonhidratları tamamen hayatınızdan çıkartın demek yerine yararlı karbonhidratlara yüklenin. Yani siyez bulgurundan yapılmış pilavı yiyin bol bol kuru yemiş yiyin ya da evde kendi yaptığınız ekmekten bir dilim yiyin. Fazlası zararlıdır. O ekmeği de gidip tam buğday unuyla hazırlayıp yemeyin. Siyez unundan yapacağınız ekmek vitamin olarak da size çok şey katacaktır ve gebelik şekerinizle oynamayacaktır.
 • Kalori hesabına göre değil, Glisemik indeks tablosuna göre hayatınızı sürdürün. Mesela 0-55 arası olan gıdaları doyana kadar tüketebilirsiniz. Ama 55 den yukarı olan gıdaları tüketirken bir kez daha düşünmeniz gerekmektedir.
 • Pastanelerden içeriye adımınızı dahi atmayın.
 • Bol bol su tüketin.
 • Bırakın 10.000 adım atmayı. Günlük 3000 adım bile atsanız sağlığınız için atacağınız en önemli adımdır. Yeter ki hareketli olun!
 • Stres her şeyin, her işin düşmanıdır. Stressiz hayat olmaz ama minimum stres ile yaşayabilirsiniz. Bunun için size tavsiyem yoga ve meditasyona yönelmeniz olacaktır.
 • Şekerin azı çoku olmaz. Sigara gibi birden kesmeniz gerekmektedir. Hele ki gebelik şekeriniz varsa buna daha çok dikkat etmeniz lazım.
 • Bal, reçel, marmelat doğal da olsa şeker içermektedir. Az değil hiç tüketmemeniz gerekmektedir.
 • Günlük tüketeceğiniz meyvenin porsiyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde en fazla bir porsiyon tüketmeye gayret gösterin. Kimi yapılan araştırmalara göre meyvenin içerisinde ki fruktozun, normal beyaz şekerden çok daha fazla tehlikeli olduğu söylemektedir. (Bu konuda Canan Karatay’ın yaşam boyu sağlık kitabında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.)
 • Akşam 8 den sonra ayran, yoğurt, çay veya su dışında bir şey tüketmeyin.
 • Veeee tüm diyetisyenlerin aksine bende bu konuda Canan hocama katılıyorum, “az ye öz ye” hastagını destekliyorum. Yani sık sık yemek yerine az yemenin ama yemek yerken doyana kadar yemenin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Ben artık bu şekilde yaşıyorum. Bundan önce neden Canan Karatay’ın yolundan çıktım onu da anlamış değilim.

Neyse bundan sonra izinden yürüyorum hocam, ayrılmam 🙂

Şaka bir yana tatlı bir kaçık bence Canan hoca. Ama iyi ki iyi ki var ve iyi ki engin bilgileriyle hiç durmadan bizi aydınlatmaya devam ediyor.

Umarım gebeliğimde artık başka bir sorunla daha karşılaşmam ve sevgili oğlumu kucağama alabilirim.

Hepimize mutlu gebelik haftaları diler, yaşayacağımız sağlıklı günleri temenni ederim…

gebelik- sekeri

 

 

 

Share Button

CEVAP VER