Kapsül kahvenin zararları nelerdir?

0
2095

Kapsül kahvenin zararları nelerdir?

Hiç düşündünüz mü bilmiyorum ama kapsül kahveler hiç öyle sanıldığı kadar masum değiller… Biz de uzun uzun bir zaman Tchibo kapsül kahve makinasını kullandık. Evet içerisinden mükemmel derece de lezzetli kahveler çıksa da, biz artık evimizde bulunan Tchibo Kapsül Kahve Makinasını kullanmayı düşünmüyoruz. Peki kapsül kahvelerinin zararlarını hiç düşündünüz mü? Durun durun siz daha düşünmeden ben hemen söyleyeyim ki sizin de benim kadar kafanız bulansın 🙂

Şimdi öncelikle bizim evde bulunan Tchibo kapsül kahve makinesini bir gözden geçirelim…

tchibo-kapsul-kahve-makinası

Bu makinayı eve gelip kurduğunuzda küçük tefek ve topu topu 3 düğmeli olduğundan kullanımı oldukça kolay hissine kapılıyor insan. Yalan mı değil? Valla öylesine şahane yapmışlar ki bu kahve makinasını, ben resmen uzun bir süredir etrafıma çaktırmadan da olsa aşk yaşıyordum 🙂 Hele ki Uraz’a hamileliğim boyunca canım o kadar çok kahve çekmeye başlamıştı ki, resmen bağımlısı olmuştum. Tabi abartmadan günde en fazla iki fincan Latte şeklinde hazırladığım kahvenin bence içimde ki olağanüstü varlığa hiç bir zararı olmazdı.

Tchibo kahve makinasının diğer filtre kahve makinalarından farkı, Tchibo tarafından özel olarak üretilen küçük kahve kapsullerini kullanması. Şimdi burada ince bir nokta var; Tchibo’nun kapsüllü kahve makinesi ne yazık ki başka kapsül kahveleri kullanmanıza izin vermiyor. Yani sınırlı tüketim sağlayabilirsiniz. Olsun bu da kabulümdü benim, çünkü oldukça lezzetli kapsül kahveleri mevcut. Bir diğer avantajı da çekilmiş kahveler gibi hemen bayatlamayacağı için uzun sürede tüketim sağlayabileceksiniz aldığınız kapsülleri.

Ancak yine ince bir detaya dikkat çekmek isterim ki, 10 adet kapsül şuan 13 liraya satılmaktadır. Yani tane  olarak adet fiyatı size 1.25 tl ye falan gelmektedir. Eeee bu da iyi bir rakam bence.

Şimdi bunlar bu makinanın oldukça güzel ve çekici yanları. Bir de işin diğer tarafı var ki, o kısım beni benden aldı ve bu makinaya bir daha elimi bile sürmeme kararı aldık ailecek…

Kahve kapsülleri doğamıza zarar veriyor

Doğa bizim canımız ciğerimiz her şeyimiz. Doğa olmazsa ne yaşayabilir yaşasak bile sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün dahi olmaz. Bu sebeple doğamızı korumalı ona gelecek her türlü zarara karşı da önlem almalıyız. Kapsül kahve eskiden olduğu kadar son günlerde o kadar da gözde değil. Hatta bir kaç ülke de yasaklandığını bile duydum.

Peki kapsül kahvenin satışlarının azalmasında ki en önemli nedenlerinden biri, doğaya verdiği zarar çok rahatlıkla gösterilebilir. Eğer izlemediyseniz “Kill the K-Cup” isimli videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Kapsüllerin dünyamızı nasıl ele geçirdiğini çok rahatlıkla görebilirsiniz. Doğrudan Keurig’e de gönderme yapılarak hazırlanan video ile birlikte sunulan bilgilere göre “2013 yılında Green Mountain Coffee (2006’da Keurig bünyesine geçmiş bir marka) Ekvator Çizgisi’nin etrafını 10.5 kez saracak kadar kapsül kahve üretmiş ve bu kapsül kahvelerin yalnızca yüzde 5’i geri dönüşümlü olarak üretilmiş”. Şirket bu sorunu çözmeye dair birtakım sözler verse de satış oranlarındaki düşüş, müşterilerin birçok açıdan pek tatmin olmadığını gösteriyor.

Kapsül kahveler plastik ve alüminyumdan yapılmaktadır. 

kapsul-kahvenin-zararlari

Plastik ve alüminyumun vücudumuza verdiği zararları zaten yeterince biliyorsunuzdur ama ben yine de hatırlatmak isterim ki çevremizde var olan plastikler günden güne bizi öldürüyor. Ben ki çocuğumun oyuncağını bile plastik almayan ben içtiğim kapsüllerin plastik olduğunu daha yeni yeni fark ediyorum. Belki de biliyordum ama ya unuttum yada hatırlamak işime gelmedi ama bunca zaman bu iğrenç plastik kapsülleri kullandım. Evet buna hala inanamıyorum. 

Ama dünyada güzel giden şeyler de var. Onlardan da bahsetmek istiyorum size,

1939 yılında New York’ta kurulan “White Coffee” organik kahve kapsül üretiyor. 

Altı ayda yüzde 90 oranında çözünen BioCup® kapsülleriyle inovasyon ödüllerinde finale kalan White Coffee, 11 farklı türde kahve ile satılıyor.

1939 yılında New York’ta kurulan White Coffee organik kahveler konusunda oldukça iddialı bir firma. Öyle ki organik kahvelerini kendi ürettikleri organik kapsüllerle satıyorlar. Üstelik BioCup® isimli bu kapsüllerle, 40 ülkeden 360 katılımcının şansını denediği 2015 World Beverage Innovation Awards’da (İçecek İnovasyon Ödülleri) çevresel etki-sürdürülebilirlik kategorisinde finale de kalmışlar. BioCup®, plastik kapsüllerin etkilerini göz önüne alarak üretilmiş bir kapsül ve altı ayda yüzde 90 oranında çözünerek kayboluyor. White Coffee’nin BioCup® ile piyasaya sürdüğü kahveler 11 farklı türde satılıyor. Bu türler Colombian, Breakfast Blend, French Roast, Full City Roast, Mexican High Grown, Peruvian, Rainforest Blend, Hazelnut, French Vanilla, Sea Salt Caramel ve Chocolate Morsel. Plastik ürünlerin çevreye verdiği etki göz önüne aldığımızda, böylesine yaygın bir endüstride bu tür adımların önemini de ölçebiliriz. BioCup® ile satılan White Coffee ürünleri ülkemizde de bir pazar bulabilecek mi, bunu da zaman gösterecek. Umarım Türkiye’de organik kapsül pazarı olarak çok yakında yerini alır…

organik-kapsul

Biz şuan kahvemizi, Bialetti Moka Pot Çelik Venus 4 Cup ile yapıyoruz. Keşke 6 cup olanı alsaydım. 4 cup olan biraz küçük geldi çünkü bize. Neyse idare ediyoruz yine de. İçi dışı çelik bu makinanın. Ve çok kullanışlı. Süt köpürtme olayımız henüz yok sütü de ancak ısıtarak hallediyoruz işte. Ve shake ile de karıştırıyoruz. Biz memnunuz. En azından sağlıklı kahveler tüketiyoruz.

Bu arada kahvemizi de Starbucks ya da Tchibo da çektiriyoruz ama az çektiriyoruz. Çünkü demin de söylediğim gibi çekilmiş kahveler hemen bayatlayabiliyor.

Bialetti-Moka-Pot-celik-Venus-4-Cup

Share Button

CEVAP VER