Kinoa mucizesiyle tanıştınız mı?

0
493

Kinoa mucizesiyle tanıştınız mı?

Kendimi pek bir cahil gördüğüm bu konu hakkında yazmadan geçemeyeceğim. Kişilik olarak şöyle bir yapım vardır; herkesin rağbet gösterdiği şeylere bilakis karşı çıkar, red ederim. Mesela herkeste popüler olan kitabı okumam, filme gitmem yada modaya asla uymam. Kendi tarzım vardır benim. Öyle koyun sürüsü gibi yaşamayı sevmem. Kinoa da tıpkı bunlardan birisiydi benim için.

Bir Kinoa rüzgarıdır esip geçiyor Dünyamızda yıllardır. Hatta o kadar abartılmış bir durum ki bu Kinoa, BM 2013 yılını Kinoa yılı olarak seçmiş. Artık siz düşünün gerisini.

Ben açıkçası bu bitkinin böylesine ünlü olmasına ya da besin değerince zengin olmasına nedense bir türlü inanamadım. Çok şükür ki 2013 yılından bu yana 4 yıl geçmiş ve artık Kinoa’nın şöhreti yavaş yavaş azalmaya başlamış ve nihayetinde Kinoa’da olması gerektiği yere yani diğer baklagillerin yanında ki yerini almaya başlamış.

Kinoa’nın besin değerlerine şöyle bir bakacak olursak,

Karbonhidrat (g) 21.3
Protein (g) 4.4
Yağ (g) 1.92
Lif (g) 2.8
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 7
Potasyum (mg) 172
Kalsiyum (mg) 17
Vitamin A (iu) 5
Vitamin C (mg) 0
Demir (mg) 1.49
yesil-mercimek-besin-degerleri
Yani hemen hemen yeşil mercimek ile aynı orana sahip yere göğe indirilemeyen Kinoa’nın besin değerleri. İsterseniz bir de yeşil mercimeğin besin değerlerine bir bakalım;
100 gr. Yeşil mercimeğin besin değeri;
Karbonhidrat (g) 36.62
Protein (g) 23
Yağ (g) 0.92
Lif (g) 25.99
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 13
Potasyum (mg) 967
Kalsiyum (mg) 64
Vitamin A (iu) 17
Vitamin C (mg) 1
Demir (mg) 7.77
Hatta yeşil mercimeğin besin değerlerinin Kinoa’dan ne kadar daha iyi olduğunu sizde görebilirsiniz. Kinoa lif olarak bile belli bir sınırda yer alırken yeşil mercimek lif olarak çok daha zengin olup sizi daha fazla tok tutmaya yarayacaktır.
Tabi sadece bunları bilmek benim için yeterli olmadı ve yolunda yürüdüğüm Canan Karatay hocamın da Kinoa hakkında ki görüşlerini inceledim ve oda Kinoa yerine yeşil mercimeğin yenmesi taraftarı.
Ve yine ayrıca, Kinoa’nun piyasa da satış fiyatı yarım kg 12 lira civarında yer alırken, organik yeşil mercimeğin satış fiyatı ise 1 kg üzerinden baz alırsak 13 lira civarında çok rahat temin edilebilir. Yani yine yarı yarıya fiyat farkı oynaması yaşanacaktır.
Bence Kinoa almak yerine yeşil mercimek çok rahatlıkla tercih edilebilir.
Bu arada aklınızda olsun diye söylüyorum, baklagilleri filizlendirerek çok daha yararlı hale getirebilirsiniz. Ben daha önce hiç filizlendirme olayına girmedim ama bugünden itibaren yeşil mercimeği filizlendirerek tüketmeyi düşünüyorum. Baklagillerin filizlendirme aşamalarını tek tek bir sonraki yazımda yazıp yayınlayacağım. Beni takipte kalın 🙂

 

Share Button

CEVAP VER