Kolik bebek şehir efsanesi mi?

0
254

Kolik bebek şehir efsanesi mi?

Şimdi bir düşünün bu kolik bebek olayı ne zamandan beri var ve ne zamandan beri ağlayan hatta ağlamaktan durmayan bebeklere “Kolik bebek” tanısı koyuluyor? Bir bebeğin ağlaması ne zamandan beri kolik diye Yinelenen sözcüğü sil? Peki şimdi daha detaylıca düşünün bebekleri bu kadar şiddetlice ağlatan olay ne? Ah ki ne ahh! Bebeklerin bu kadar şiddetlice ağlamasının en büyük sebebi sensin güzel anne!

Bebek 9 ay boyunca senin karnında yaşadı. Gak dedi hortumundan karnını doyurdu guk dedi hortumundan suyunu içti. Ohh mis gibi sıcacık ortamında sadece su ile temas ederek yaşadı. Ve o kadar sıcaktı ki orası hem de sarıp sarmalayan bir alanın içerisinde yaşamını sürdürüyordu. Evet belki orası artık yavruya küçük geliyordu ama o orada mutluydu. Sonra ne mi oldu?

9 ay sonra dışarı çıktı.Önce hava ile tanıştı ciğerleri yandı. Sonra hortumunu kaybetti ve artık her istediğinde karnını doyuramaz oldu. Bir de dünya da kaka yapması gerekti ki kaka yapmak bir hayli zorlayıcı bir işlemdi onun için. Ve yine tüm bunlar yetmezmiş gibi aynı havayı da bulamadı dışarıda. Bazen sıcak bazen soğuktu dışarısı. Ve dünya da sesler çok daha şiddetli geliyordu yeni doğan bebeğin kulağına. Bağırma sesleri, müzik sesleri her şey bebeğin canını sıkabilecek türdendi. En çok da bebeği etkileyen uyaranlardı. Bebek için her şey uyaran olabilir boyuttaydı çünkü bebek için her şey yepyeniydi tanıması lazımdı.

Bir şey daha var ki o da dışarı da çok fazla tanımadığı insan vardı. Oysa ki yeni doğan bebek 9 ay boyunca sadece annesini tanıyor bazen de babasının sesini duyuyordu. Ama şimdi her şey farklı bir o kadar da tanımadığı insan vardı. Ve Tüm bunların yanında kimi zaman da annesi stresliyse işte o zaman yeni doğan bebek çıldırmasında ne yapsın?

Bebekler özellikle annelerin yaydığı enerji çabucak alırlar ve direk o moda geçebilirler. Bir kez dikkat edin annenin stresli olduğu gün bebek nasıl da huzursuz nasıl da uykusuz kalıyor? Yapmayın etmeyin atın negatif enerjileri üzerinizden. Sonra bakın bebekleriniz nasıl da mutlu huzurlu oluyorlar. Bebeklere anne karnında yarattığınız ortamı yaratın. Gerekirse bütün gün sling de taşıyın ama bebeğinizin çaresizce ağlamasına sessiz kalmayın. Bırakın kucağınıza alışma korkusuna. 9 ay sorgusuz sualsiz kucağınızda taşıdığınız çocuğunuzu kendinizden mahrum etmeyin. Zaten yeterince şey için çaresizlik yaşıyor bebeğiniz bir de siz çaresiz bırakmayın.

Ve şimdi size bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Annesi yanında olmayan bebeklerin hiç birinde kolik görülmediğini biliyor muydunuz? Tabi ki bilmiyordunuz bende bunu zaten yeni öğrendim. Yani bu şu demek oluyor, bebeklerin kolik olmasında ki en temel sebep “Anne” dir. Anne sakinse bebek bir melektir! Buna inanın. Anneden sonra bebeğin kolik olmasını sağlayan ikinci en temel sebepte bebeğin yaşadığı çevredir.

Bebeklerimizi mutlu huzurlu ortamlarda büyütelim. Tabi ki her zaman mutlu olmayız ama mutsuz olduğumuz zamanları minimuma indirirsek bebeklerimiz çok daha huzurlu olacaktır. Buna inanın. Aranızda ki enerjiye güvenin ve birbirinizi kocaman seviyorum. Hayat böyle çok daha güzel olacaktır sizin için 🙂

Share Button

CEVAP VER