LPG’li araçlar tehlikeli mi? Dizel araç mı, LPG’li araç mı kullanmalı?

0
1799

LPG’li araçlar tehlikeli mi? Dizel araç mı, LPG’li araç mı kullanmalı?

İşte size yine beynimize oynanan oyunlardan birisini daha söylemek istiyorum. Eşimle bir kaç gündür arabamızı değiştirmek istiyoruz ve karar veremedik. Ne yapsak ne etsek diye. Bugün eşimin araştırmaları sonucunda yine beynimize oynanan oyunlardan birini ortaya çıkartmış bulunmaktayız. LPG’li araçlar aslında gayette masum araçlarmış!

Her zaman ki gibi yine bilen kişilere güvendiğimiz için yanıldık ve güvenimizin su istimal edildiğini görüyorum. İşin uzmanıdır dersin ve gider danışırsın ama o uzman seni geldiği nokta imajıyla kandırır ve subliminal mesajlarla beyninin içine girmeye çalışır. Ki girer de!

Eğer sen aracında LPG li yani tüplü yakıt kullanıyorsan ve ve senin cebinden daha az para çıkıyorken, petrol sahiplerinin cebine daha az para giriyorsa, bunu engellemeye çalışırlar. İşte sorunun merkezi aslında tamamen buradadır. Oysa ki LPG, benzinden hem daha sağlıklı hem daha verimli ve kalitelidir. Üstelik güvenlik açısından daha güvenlidir. Aynı zaman da asıl dikkatimi çeken ve bende ki çekiciliğini arttıran nokta ise, çevre dostu olmasıdır.

LPG’li araçlar tehlikeli mi? Dizel araç mı, LPG’li araç mı kullanmalı?

Bu subliminal işgale sebebiyet veren aslında basındır. Bir yerde kaza olduğunda haberler direk ”Tüplü araç kaza yaptı, tüplü araç patladı.” şeklinde haber yaparken neden kimse benzinli araçların patlamalarını ortaya çıkartmaz. Siz hiç ” Benzinli araç patladı.” diyen bir haber gördünüz mü? Göremezsiniz. Öyle haber yapamazlar yada yaptıralamazlar. Oysa ki benzinli aracın tüplü araçtan patlama olasılığı daha fazladır. Neden mi?

tüplü araçlar

İki araç aynı şekilde kaza yaptırılsa, benzinli aracın daha çabuk yandığına şahit olabiliriz. Benzinli araç çok daha çabuk yanarken, tüplü aracın ise çok zor yandığı görülmektedir. Çünkü tüplü aracın yangını elektirik kontağında ve koporta kısmında olur. Ama benzinli aracın yangını, benzininden ötürü olur. Benzinli araç daha çabuk yanar çünkü, benzinli aracın güvenlik kısmı yoktur. Benzin deposunun saçı çok ince olduğundan, saç yarılır ve benzin etrafa yayılır. Ama LPG li araçta tam donanımlı kilit sistemi vardır ve hemen gazı keser. LPG nin ise saçı çok kalındır.

LPG’li araçlar tehlikeli mi? Dizel araç mı, LPG’li araç mı kullanmalı?

Tanıdığım bir araba tamircisi, bir gün LPG li araçta yangın çıktığını ve LPG tankının 20 dakika boyunca sadece boyasının yandığını ama yine de patlamadığını belirtti. Çünkü tüplü araçlar da 7 bar basınca kadar dayanıklı çelikten yapıldığını ve gaz doldurulurken 2 bar basınca kadar dolum yapıldığını söylemektedir.

Bilimsel olarak ise iki aracında motorlarının tamamına bakacak olursak yine çıkartılmış söylemleri yalanlamış oluruz, Motor; yakıttan elde ettiği ısı enerjisini, mekanik enerjiye çeviren bir sistemdir. Burada dikkat etmeniz gereken asıl cümle, ne kadar çok ısı enerjisi varsa o kadar çok mekanik enerjiye çevrilir diyor. Diğer taraftan diğer ülkeler de devletler, LPG li araçların kullanılmasını teşvik ederken, bizim ülkemizde niye hala LPG li araçlara öcü gibi bakılmaktadır?

Bir başka konuya girecek olursak, yakın geçmişte su ile çalışan arabaların geleceğini duyurdular. Ama sadece duyumla kaldı. Herşeyi üreten devlet neden su ile çalışan arabayı üretemedi. Buradan uzaya bile neredeyse her gün füze atılabilirken, su ile neden çalışan arabalar hala yok? Çünkü arabaların su ile çalışması demek, petrol zenginlerinin cebine para girmemesi demektir.

Peki neden ülkemizde demir yolu bu kadar geri kalmıştır? Yurt dışında insanlar hızlı trenlerle oradan oraya gidebilme özgürlüğüne sahipken biz daha İstanbul-Ankara arası hızlı treni yeni çıkarttık. Onu da tam çıkartmadık bile. Yurtdışında ki insanlar ülkeler arası hızlı tren keyfini sürerken, biz daha burada şehirler arası bile gidemiyorken biz de ki bu geriliğin sebebi nedir? Ne midir? Tabi ki hızlı trenin çıkması demek yine benzini tüketmemek demek, buda uçak ve otobüs şirketlerinin zarar etmesi demek, yine petrol zenginlerinin cebine daha az para girmesi demektir.

Şimdi sorarım size, hala benzinli araba kullanmanın peşinde misiniz?

Share Button

CEVAP VER