Ukrayna’nın iklimi ve hava durumu nasıldır?

0
725

Ukrayna’nın iklimi ve hava durumu nasıldır?

Yaklaşık olarak 1 haftayı aşkın bir süredir Ukrayna’da konaklıyoruz. Aslında amacımız sadece buraya tatil amaçlı gelmek ve gelmişken Türkiye’den Ukrayna’ya göndermiş olduğumuz öğrencilerimizin halini hatırını sorup yanlarında bulunmak.

Geldiğimizden bu yana sadece 1 kez lapa lapa kar yağmak koşulu ile hava da kar mümkündü. Şuan Aralık ayındayız ve kışın en soğuk zamanlarından birisindeyiz. Buraya gelmeden önce bize aman çok soğuk aman kalın kalın giyinin dediler bende topladım tüm kazaklarımı getirdim. Şimdi bavuluma bakıyorum da yahu diyorum ne gereksiz şey almışım. Boşu boşuna hamallık yapmışım şu hamile halimle.  Görünen o ki bavulumda yer alan hiç bir şeyimi ben giyemeyeceğim… (Aman Berkan duymasın 🙂 Çünkü benim sevgili kocam demişti de ben yine dinlemeyip burnumun dikine dikine gitmiştim 🙂 )

İşte aşağıda gördüğünüz görsel de bizim nasıl kürt göçü gibi oradan oraya Seyehat ettiğimizi göstermektedir. Bir beceremedik zaten az eşya ile yola çıkmayı. Sade hayatı evde tam olarak oturttuğum söylenebilir ama tatile çıkarken yanımıza aldığımız bavullarda tam olarak sınıfta kaldığımı kanıtlamış olmaktayım. Siz bizi bir de uçağa yetişmeye çalışırken falan görseydiniz. Ay resmen rezillik diz boyuydu 🙂

Seyahat çantası
Biri eşimle benim biri minik İlay’ımın bavulu 🙂 Tabi bri bu kadar da sırt çantalarımızda var 🙂

Geldiğimiz günden bu yana geceleri -5′ e kadar inen hava sıcaklığı gündüzleri 5- -2 arasında değişiklik göstermektedir. Ama nem seviyesi bir hayli aşağılarda olsa gerek ki buranın kuru bir soğuğu var yani ayaz gibi bir hava hakim. Ondan atkı şapka eldiven gibi aksesuarlar burada önem arz etmektedir. Yoksa hava o kadar da soğuk değil!

Ama diyorlar ki bazen Odessa’da olan deniz donuyormuş falan. Yani demek ki bazen ciddi anlamda soğuk bir süreç yaşanıyor. Ama ben sanmıyorum ki o soğukluk aylarca sürsün.

Tabi biz Ukrayna’nın Odessa şehrinde bulunmaktadır şuanda. Mesela iki gün sonra Odessa’dan ayrılıp Ukrayna’nın Kharkov şehrine geçeceğiz. İşte orası gerçekten çok soğuk. Rusya’ya çok yakın olmasından bir de Odessa’ya göre daha yukarılarda olmasından mütevellit oraya gidince totomuzda hissedilir derece de bir donma yaşanacağından eminim 🙂

Ukrayna’nın hava sıcaklığı hakkında ortalama bazlı şeyler söylemem gerekirse, Ukrayna’da hava durumu yıllık olarak kışın 10,-5 derece arasında gidip gelmekte yazında da maksimum 30 derece dolaylarını göstermektedir. Yani Türkiye’yi baz alırsak, kışın tam bir Ankara’nın soğuğuna eriştiğini düşünürsek yazında Karadeniz gibi sıcağı çok yakmayacak şekilde olup aynı zamanda da sıcaklığı hissedilir derece de artmaktadır. Ama yani bir Antalya’daki gibi sıcaklıktan kavrulmanız mümkün dahi değildir.

Ukrayna’ya gelirken öyle kar botu kar kazağı falan getirmenize hiç gerek yoktur mesela. Kışın Ankara’ya giderken ne götürmeniz gerekiyorsa o gelebilir yazında yanınızda bir iki çeşit ince hırka olursa bence bunlar size kafi gelecektir.

Ukrayna bence sıcaklık bakımından da bence tam olarak yaşanılacak ülkelerden birisidir.

Huzurlu bir gün sizinle olsun…

 

Share Button

CEVAP VER