Uraz isminin anlamı nedir?

0
1282

Uraz isminin anlamı nedir?

Bu konuyu buraya açtığıma göre az çok anlamış olmanız gerekiyor neden açtığımı 🙂 Oğlumun başlarda Aren olan ismi değişti ve Uraz oldu 🙂 Hey oğlum büyüdüğünde sende bu satırları okursan eğer ki duy bil istedim isminin neden Uraz oduğunu…

Şimdi oğlum öncelikle ben senin isminin Aren veya Nefes olmasını tercih ederdim. Hadi nefes biraz daha kıza göre daha uyumlu olduğu için Aren demek bana daha sıcak geliyordu. Sonra çevremizde hep gözlem yapmaya başladık. Hee bu arada en baştan beri babacığın Uraz da takılıp kalmıştı. Uraz aşağı Uraz yukarı başka da laf etmiyordu. Neyse çevremizde Aren isminde var olan bebek ve çocukları gözlemlemeye başladık. Neden çünkü baban ve ben ismin karaktere yansıttığı özelliklere aşırı derece de önem veriyoruz.

Aaa bak burada belirtmekte yarar var… Eğer büyüdüğünde isminden memnun olmazsan pek ala değiştirebilirsin. Bu senin en tabi ve en doğal hakkındır.

Nedense Aren ismini taşıyan tüm çocuklar fazlaca hareketli ve hatta anneleri tarafından düz duvara tırmanan çocuklar olarak nitelendiriliyordu. Ve kesinlikle senin ismini Aren koymamam konusunda da sıklıkla uyarılıyordum. Eee hal böyle olunca da korktum kuzum 🙂

Evet Aren ismi iyidi güzeldi ama şuan doğan 10 çocuktan birinin ismi mutlaka Aren oluyordu. Bir de pek bir popüler yani.

Ama tabi bunlarda isminin Uraz olmasını sağlamadı.

Bir gün yine sana sordum. Aren mi Uraz mı Nefes mi dedim. Uraz da tekmeyi bastın 🙂 Ve yine tekrar ettim bu testi 2. sormam da yine Uraz dedin.

Maddi durumların sıkışık olmasından ötürü biz kurduğumuz ofisegetiri satmaya karar verdik. Ofisin devr işlem satışını sahibindene koyduk ama ne arayan var ne de soran. Sonra bn bir totem yaptım ve dedim ki babacığına, ” Hayatım şimdi seninle bir totem yapıyoruz. Oğlumuzun adını 2 günlük Uraz diye çağıralım bakalım arayan soran olacak mı?” Şans mıdır kader midir bilmem ama bu toteme başlamamızla birlikte nasıl babanın telefonu çalmaya başladı bir bilsen 🙂 Hatta ertesi gün şirketi almak için bir adamla bile anlaştık. Ehh istediğimiz rakamı alamasak bile şirketin sorumluluğundan kurtulduk. Ve arabamızı da değiştirdik. Senin sayende artık annen de otomatik vites araba kullanıyor.

İşte böylelikle bir şey diyemedim ve ismini sen seçmiş oldun 🙂

Peki Uraz’ın kelime anlamına bakalım mı seninle birlikte 🙂

  1. Uraz; Baht, şans ve talih demektir.

Yani anlayacağın tam ismini yansıtıyor ve şansınla geliyorsun evladım 🙂

Uraz ismine Wikipedia’da bakacak olursak;

2. Uraz, Türk kültüründe ve halk inancında talih demektir. Urasa ile yakından bağlantılı bir kavramdır. Uras, Oraz, Iraz olarak da söylenir. Baht, şans demektir. Rastlantıları düzenlediğine inanılan, iyi veya kötü durumları belirleyen soyut güçtür. Namus, şeref haysiyet gibi anlamları da bulunur.

Uraz veya Uras , içinde Sümer mitolojisinde , bir toprak tanrıçası ve gök tanrısının eşlerinden biridir. O tanrıça annesi Ninsun ve bir büyükanne kahraman Gılgamış.

Yani aynı zaman da isminin mitolojik bir anlamı da var 🙂

Ve ve ve edindiğim kaynak bilgilere göre de Uraz isminin bir anlamı daha var ki, oda İlay sen ve Berkan yanı babanın isimleriniz de ki uyumu da vurguluyor.

3. Göktürklerde şimşek, Uygurlar da yağmur anlamında kullanılan bir kelimedir. 
İlay, sen ve babanın da isimlerinizin bir anlamı da Yağmur demek. Eee benimde ismimin Damla olduğunu düşündüğümüzde kelime olarak da birbirimize uyum sağlıyoruz 🙂

Uraz isminin kelime analizine de bakacak olursak;

HARF ANALİZ
U Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
R Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A Olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir.
Z Eğitiminde çok başarı gösterir. Bilim ile iç içedir ve kitap okumayı sever.

 

Sizin gizli gücünüz iletişimle ilintilidir. Mutluluğunuz ve diğer insanları da huzuru için iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. Hayatla oyun oynamayın; başıboşluk eninde sonunda başarısızlığa yol açacaktır. Neşeli, mutlu, etkileyici, nazik ve sevecen birisiniz. Tanıştığınız herkesi etkileme dürtüsü duyarsınız. Bu dürtü insanlara yaşadıkları dünyanın ne kadar zevkli olduğunu gösterme yeteneğinin simgesidir.

Zaman içinde düşündüklerinizi eyleme dönüştürmelisiniz; fakat bunları gerçekleştirirken belli bir düzende uygulamalısınız.

İfadenizi, asıl kendinizi ifade ederek ortaya koyacaksınız. Fikirlerinizi ve hislerinizi ifade etmek için her yolu deneyebilirsiniz. Bu, konuşma ve yazmada kelimeleri kullanarak yapılabilir. Bilgilerinizi insanlara aktarın. 3’ler hayata kaygısız bir hava getirir. Doğanızda öğreniyor olduğunuz şeyler önemlidir ve insanlara aktarılmalıdır.

Yaşama ve dünyaya yardımcı olan önemli gerçekleri keşfedip bunları insanlarla paylaşmamanın size ne gibi zararı olabilir.

İsminle, şansınla ve bahtına gel oğlum. Özlemle seni bekliyoruz. Ve seni çok seviyoruz…

uraz-isminin-anlami-nedir

Share Button

CEVAP VER