Yenidoğan bebekleri uyutma yöntemleri

0
703

Yenidoğan bebekleri uyutma yöntemleri

Yeni bir anne üstüne lohusa olunca her şeye kafa yoruyor insan. İki kafadarlı hayata alışmaya çalışıyorum. Doğum sonrası hikayem ile ilgili bolca vakit bulunca yazacağım. Bu aralar lavaboya gidecek vakti bulsam şükrediyorum. Bugün annem evde de o sebeple yazı yazabiliyorum 🙂 Doğum hikayemi yazacak olmak beni de heyecanlandırıyor. Ama inanın ki zormuş. Tek çocuk değil, iki çocuk zormuş. Yani aslında zor olan, iki çocukla aynı anda uğraşabilmek! Ama şimdi size bir sır vereyim mi 🙂 (Aman Berkan duymasın 🙂 ) He ne kadar zor olursa olsun 3. çocuğu düşünmüyor değilim 🙂 Evet evet düşünüyorum. Çünkü öylesine çılgınım ben. Ama 3. çocuğu diğer bebitolarım okula gitmeden de yapmayı düşünmüyorum. Çünkü öylesi gerçekten zor.

Uraz uyusun diye her yola başvuruyorum. Sallamak dışında her yol mubahtır bence çocuk büyütmekte. Şimdi Uraz’ı uyutmaya çalıştığım ama açıkçası pek de yeterli olamadığımı düşündüğüm yöntemleri açıklıyorum size.

1. Meme verip uyumasını sağlamak

Dikkatinizi çekerim meme de uyumasını sağlamak demedim, meme verip arkasından uyumasını sağlamak diyorum. Bence yeni doğan bebeklerin meme de uyuması bir girdap gibi alışkanlık kazanmasını sağlayan bir yöntem. Evet yeni doğan bir bebek için meme son derece önemlidir. Hatta sakinleştiği en temel yer de anne memesidir. Bu yüzden sık sık meme vermek gerekir ama meme de uyutmak bana göre doğru bir yöntem değil. Yeni doğan tüm bebekler meme de uyumayı çok sevse de buna son derece kolaylıkla alışkanlık kazanabiliyorlar.

2. Pışpışlamak

Uraz’ı emziriyorum. Ve doyduğunu anladığım anda bir iki kere çenesini yokluyorum ve bakıyorum ki tam dalmak üzere serçe parmağımla memeden çıkmasını sağlıyorum. Sonra yatağına yatrıyorum. Harvey Karp çocukların gaz sancısı olduğunda yüz üstü yatırılıp pışpışanmasını söylüyor. Evet bizde zaman zaman yüz üstü yatırıp pış pışlıyoruz ama şunu da belirtmek istiyorum ki yüz üstü yatırdığım zamanlarda bir fiil kameradan gözlem yapıyorum. Çünkü ani bebek ölümü sendromlarının en sık görülme şekli yüz üstü uyuyan bebeklerde olmaktadır.

3. Kucağımda uyutmak

Bu bebekler minnacıklar ya henüz işte bu yüzden en çok bizim o sıcacık kucaklarımıza ihtiyacı var. Biz kucağımızda hafif sallamalı yalnız hafif bir ritmle sallamalı kucakta sallayarak uyutuyoruz. Faydalı oluyor zaman zaman 🙂

4. Beyaz gürültü 

İlay’da beyaz gürültü çok işe yaramıştı ama Uraz’da hiç işe yaramadı. Sadece 1 gün kullanabildik. O bir günde de hemen uyudu. Ama 2. gün olduğunda fark ettim ki bizim delikanlı beyaz gürültüden de rahatsız oluyor.

5. Buziki Orhan Bebeğiniz uyusun/ Kolik şarkısı

Şimdi gel gelelim Buziki Orhan’ın hikayesine. Buziki Orhan’ın çocuğu son derece kolik bir bebekmiş. Ve ne beyaz gürültü ne fön sesi hiç bir şey işe yaramayınca Buziki Orhan çocuğu için kolik şarkısı yapmış. Müzik son derece eğlenceli. Evet bu kolik şarkısında bizim bebe de uyumuyor ama sakinleşmesini sağlıyor. Valla biz ailecek severek dinliyoruz 🙂

6. Sling

Sling candır, baldır, hayat kurtarır. Ciddi anlamda öyle hayatınızı kurtarır. Ben İlay2ı 18 ay kucağımda, kanguru da taşıdım. Artık bağlanmanın kralını yaşadık. İlay’la öyle güzel bir ilişkimiz var ki… Ben bu güzel ilişkimizde, kangurunun başarısı olduğuna inanıyorum. Ya tabiki kanguru bir ilah değil ama anne-bebek bağlanması aşamasında size bebeğinize iyi gelen çok önemli bir şey. Uraz’ın uyumadığı zamanlarda slinge başvurduğum doğrudur. Önce karnını doyuruyorum arkasından gazını alıp hoop slinge koyuyorum. Ve saatlerdir bana diz çöktüren evlat, slingin içinde süt dökmüş kedi misali hooop hemen uyuyor 🙂 Ve inanın, uyuması 5 dakikamı bile almıyor. Sonrasında ise 15 dakika içerisinde derin uykuya geçiyor ve rahatlıkla yerine bırakabiliyorum.

7. Kundak

Sadece ilk 2 hafta kullanabildim. Belki Uraz’ın doğduğu mevsim yaza gelmese biraz aha kullanırdık kundağımızı ama malum biz Antalya’da yaşıyoruz ve sıcaklık 30 un üzerinde olunca kundağın için de bir yavruyu da tutmak işkenceden başka bir şey değil.

woombie-air-kundak-misty-jungle

Bu arada kundağımızı Tuniko’dan aldık. Markası Woombie Air Kundak olarak geçiyor. 4 mevsim dese de modelin üzerinde Antalya sıcakları için 4 mevsim falan filan fayda etmiyor bence. Gerçi anne karnı da son derece sıcak bir ortam. Ama bence anne karnı hiç de benzemiyordur Antalya’nın sıcağına 🙂

Aslında işin özü nerede saklı biliyor musunuz?

Bugün uyumayan çocuğunuz var evet var. Bu pek tabi doğal bir süreç. Ne kadar stresli oursanız bu sütünüz yada her nereden geçiyor bilmiyorum ama çocuk bunu çok daha fazlasıyla size naklediyor. Yani siz stresliyseniz çocuğunuz bunu kendisine çekiyor aynı memenizde ki süt gibi stresinizi de içiyor ve size 5 katı daha fazlasıyla geri veriyor. Sonra aranızda bir girdap oluşuyor ve o stresli anlar hiç bitmiyor, hiç tükenmiyor. Sonra anne yorgun, bebek daha yorgun düşüyor ve uyumuyor, gaz sancıları başlıyor falan filan. Bir şekilde stresi kendimizden uzak tutmaya çalışmayız. Ben yapabiliyor muyum? Hayır bende yapamıyorum 🙁 Ama yapmalıyız. Stres zaten bizim en büyük düşmanımız değil mi? Bu n büyük düşmanımızı bari çocuğumuza nakletmeyelim.

Mutlu anne-mutlu bebek ikileminde ilerleyelim.

Bugün bebeğinizin uyutma şekli belki de yarın hayatınızı şekillendirecek. Her ne kadar alışkanlık yapmıyor desek de bugün ki bebeğinizi uyutma şekliniz nasılsa yarın da o şekilde olabilir. O yüzden bebeğinizi yarın nasıl uyutmak istiyorsanız bugünden onu alıştırmaya çalışsanız iyi edersiniz. Sonrasında zorlanmazsınız 🙂

Ama annelik zormuş hele ki iki çocukla çok daha zormuş. Şimdi anladım…

 

 

 

Share Button

CEVAP VER